parallax

2018’de Dijital Reklama 2,47 Milyar TL Harcandı!

IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye ayağı olan IAB Türkiye tarafından açıklanan 2018’in dijital reklam yatırımları sonucuna göre rakamlarda artış olduğu tespit edildi. Sonuçlara göre Türkiye 2018’de dijital reklamlar için bir önceki yıla kıyasla 14,2 oranında artışla 2,47 milyar TL harcadı.

Hangi Reklama Ne Kadar Ödendi?

Araştırma sonuçlarına göre hangi reklam türüne ne kadar harcama yapıldığı da tespit edildi. Buna göre; display reklam yatırımları 2018 yılında yüzde 15 büyüyerek, 1,41 milyar TL oldu. Display reklamlarda en büyük payı 959 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları alırken, video reklam yatırımları yüzde 31 büyümeyle 353 milyon TL olarak gerçekleşti. Native ise 101 milyon TL’ye ulaşan yatırım bedel ile dikkat çekti.

Bunların dışında 2018’de mobil reklam yatırımları 1,4 milyar TL olurken, 411 milyon TL’ye ulaşan sosyal medya reklamlarının yüzde 79’u mobil cihazlarda yer aldı. Artışı devam eden programatik satınalmanın büyüklüğü ise 1,64 milyar TL olarak açıklandı.

“Dijital, Reklam Endüstrisinin Çekici Gücü Olacak”

IAB Türkiye Başkanı Neslihan Olcay, 2018 dijital reklam yatırımlarını değerlendirerek şöyle konuştu: “eMarketer 2018’de global reklam yatırımlarının 628,6 milyar dolara ulaşacağını ve yüzde 43,5’lik payla dijitalin reklam endüstrisinin çekici gücü olacağını öngörüyor. Türkiye, görece zor olarak değerlendirebileceğimiz bir dönemde, dijitalde yine çift haneli büyümeyi başardı. 2018’de yüzde 31’lik büyümeyle öne çıkan videonun, adil kullanım kotasının kalkmasıyla birlikte 2019’da da benzer bir çizgiyi takip edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl itibarıyla IAB Türkiye AdEx-TR’nin hesaplanmasında metodolojik bir değişikliğe gitmek ve sektöre daha ayrıntılı bilgi vermek de planlarımızda yer alıyor.”

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?