parallax

Akıllı Telefon Kullanımı ve Mobil Reklam İstatistikleri

Paylaş :

Türkiye’nin web trafiğine göre; bilgisayar üzerinden ziyaretlerin %29 oranında gerileyerek %36′ya düştüğü 2016 yılında, mobil trafiğin ise %33 oranında artarak %61′e çıktığını biliyoruz. Bu durum Türkiye’de web trafiği konusunda mobilin ne derece önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Mobil hedeflemeli reklamlar ile kullanıcıya günün her anı, her ortam ve koşulda ayrıca masaüstüne ek olarak daha bir çok farklı kanallardan ulaşma imkanı sağlıyor. Örneğin Türkiye’de Akıllı telefon kullanıcıları günde ortalama 3 saat telefondan internete giriyor ve bu zamanın %90’nını mobil uygulamalarda geçiriyorlar. Genellikle Sosyal medya, oyun, e-ticaret veya haber içerikli bu uygulamalarda kullanıcının ilgi alanına göre yapılan reklam planlamaları başarıya ulaşıyorlar.

Türkiye’de ki bu rakamların nerelere ulaşabileceğini kestirebilmek için dünyada ki rakamlara bakmak gerekir. 2017 yılında Globalde mobil reklam harcamalarının 50 milyar Doları aşması bekleniyor.

Satın alma sürecinin aramayla başladığı bilinmekte ve 2016 yılı itibariyle Google aramalarının mobilde masaüstünü geride bıraktığını biliyoruz. Ayrıca yine 2016’da mobilde dönüşüm oranının %1,5’e ulaştığını da biliyoruz. Bu veriler ışığında geçtiğimiz yıllardaki kullanıcı “mobilden satın alma yapmıyor” yargısı da yıkılmış durumda. Mobil reklam artık sadece marka bilinirliğine yaptığı katkının yanında satın alma ya da dönüşümlerde en büyük kaynak olmuş durumda.

Google adwords ve diğer mecralar mobil için çıkardıkları özel reklam modelleriyle kullanıcıların markalara ulaşmasını daha da kolay hale getiriyorlar. Artık sadece reklama tıklayarak aradığınız ürün ya da bilgi için markayı arayabiliyorsunuz ya da mesaj gönderebiliyorsunuz. Adwords’te metin ve görsel reklamlarınızı Mobil cihazlar için ayrı hazırlayıp aynı kampanya içinde yayına alabiliyorsunuz. Mobil cihazın markasına, işletim sistemine ve modeline göre hedeflemeler yapıp en doğru kullanıcıya ulaşılabilir.

İnternet kullanımın %61’inin mobil cihazlar üzerinden yapıldığı göz önüne alındığında artık reklamların ulaştığı mobil sitenin kalitesi de çok daha önemli hale geldi. Web site geliştirmeleri yapılırken artık birinci öncelik mobil site uyumu ve mobil site hızını optimum seviyeye getirmek olmalı. Kullanıcı daha hızlı ve kullanımı kolay mobil sitelerde vakit geçirmek istiyor ve kazanan kullanıcı dostu hızlı mobil siteler oluyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?