Banner Tasarımı

Banner (reklam görseli), dijital pazarlamada firmanızın diğer firmalar arasından sıyrılarak öne çıkmasını sağlayan önemli başarı adımlarından biridir. Çok yönlü olarak tasarlanabilen bannerlar web sitesinin içinde reklam görseli olarak kullanılabileceği gibi aynı zamanda sitenizde olan ürün promosyonlarını ön plana çıkarmak için de kullanıma uygundur. Birçok farklı boyutta tasarlanabilen bannerlar için dünya genelinde standart olarak kabul edilen ölçü birimlerinin sayısı 8-12 kadar vardır. Bu sayı endüstri standartları değiştikçe artış göstermektedir. Bannerler hem sabit hem de hareketli olarak tasarlanabilir. Sabit bannerler genelde JPEG formatında tasarlanırken hareketli bannerler HTML5 veya GIF gibi tasarım formatlarına sahiptir.

CRM Medya olarak banner tasarım işlerinde yalnızca estetik değil, verilmek istenen mesajı en iyi anlatan tasarımlara imza atıyoruz. Tasarımlarımızı oluştururken aynı zamanda kullanılabilirlik, görünürlük, anlaşılırlık ve pazarlama karakterine uygunluk gibi birçok etkeni göz önüne alıyoruz.

banner tasarım

Müşterilerinize ulaşmanız için en hızlı ve kısa yollardan biri de doğru banner tasarımlarıdır. Banner tasarımlarının firmayı ve ürünü iyi tanıtacak güçte ve tasarım açısından da yeterince ilgi çekici özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Tasarımın ilgi çekiciliği tıklanma sayısını doğrudan etkileyecek güce sahiptir. İnternet kullanıcıları platformlarda mesajı hızlı gösterecek pratikliğe ihtiyaç duyarlar. Örneğin, içeriğindeki animasyonlar nedeniyle ağır yüklenen bir banner tasarımı olası müşterilerinizi kaybetmenize yol açabilir. Potansiyel müşterilerinizi kaybetmemek için banner tasarımlarınızı iyi oluşturmanız gerekmektedir. Peki doğru banner tasarımı nasıl olmalıdır?

Doğru Banner Reklamları Nasıl Olmalıdır?

 • Doğru bir banner tasarımı web sitenizin niteliklerini, sitenizin hangi konuda olduğunu, logosunu en iyi şekilde vermelidir.
 • Tasarım, sitenizin hızına etki etmemelidir.
 • Banner, sayfada yer alan öğelerden daha çok dikkat çekmelidir.
 • Tasarımda renklerin dili doğru kullanılmalıdır.
 • Site tasarımı ve banner arasında uyumsuzluk olmamalıdır.
 • Banner kolay okunabilmeli, kafa karışıklığı yaratmamalıdır.
 • Tasarımlar kesinlikle özgün olmalıdır.
 • Ürün ve hizmetle ilgili yeterince detay içermelidir.
 • Modüllerle dinamikleştirilmeye uygun olmalıdır.
banner tasarım modelleri
Brief

Brief

Banner setlerini oluşturma sürecinde briefle başlıyor ve markanın vermek istediği mesajı veya kampanyayı net olarak belirleyip ona uygun bir yol haritası çiziyoruz. Markanın iletmek istediklerini nasıl söyleyeceği konusunda fikirler geliştirerek mesajın hedef kitleye en hızlı şekilde nasıl geçeceğini şekillendiriyoruz. Markanın duruşu, renkleri gibi kurumsal kimliği belirleyen öğeleri tespit ederek araştırma sürecine giriyoruz. İlgili stratejileri belirledikten sonra müşterimize sunum yaparak üretim aşamasına geçiyoruz.

Üretim

Üretim

Tüm bilgileri toparladıktan sonra tasarım sürecine start veriyoruz. Daha sonra nasıl bir kampanya için banner çıkılacak, hedef kitle kim olacak? Gibi soruların tamamına doyurucu cevaplar veren metin yazım sürecimizi tamamlıyoruz. Durağan ya da hareketli olmasına karar verilen banner tasarım aşamasını tamamladıktan sonra çalışmamızın sunumunu gerçekleştirerek teslim ediyoruz.

Teslim

Teslim

Sizin için hazırlanmış banner tasarım çalışmalarını tüm tasarım formatlarında tarafınıza iletmekteyiz. İsteğiniz üzere bu tasarımlar çalışma yaptığınız ajanslara veya mecralara da gönderebiliriz.

Sıkça Sorulan Banner Soruları

CRM Medya ile Banner tasarım çalışmasına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Tasarım sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.
 • Banner tasarım neden önemlidir?

  Sitemizin ilk izlenimi açısında banner tasarımı oldukça önem taşımaktadır. Girildiği anda göze hitap ederek sitemizi zenginleştiren banner tasarımları aynı zamanda ziyaretçilere kılavuzluk da etmektedir. Bununla birlikte tanıtmak istediğimiz konuyla ya da ürünle ilgili bilgi verme görevi üstlenen bannerlar, ziyaretçilerin ilgisini çekmek için sıklıkla kullanılan öğelerden biridir.
 • Her mecra için banner tasarımlar farklı mı olmalı?

  Bu konuya iki açıdan bakılabilir. Birincisi, banner tasarımlarında ortak bir dil kullanılması, tüketicinin karşısına farklı ebatlarda çıksa bile onun aynı ürün olduğunu anlaması yönünden önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda tasarımlarda ortalama %60-70’lik bir bütünlük olması gerekmektedir. İkinci olarak ise; tüketicilerin her mecrada farklı ürünler görmek istemelerinden kaynaklı olarak, hem boyutsal açıdan hem de mecranın içeriğine ve beklentilerine uygun olan çeşitli özelleştirmeler yapılabilir.
 • Banner tasarım kurgusu nasıl olmalıdır?

  İyi bir banner tasarımının yolu, web sitenizin özelliklerini ve konusunu en iyi şekilde yansıtacak olan bir tasarımdan geçmektedir. Sitenizdeki bannerlar sitenizi yavaşlatmamalı, diğer öğeler arasında kalmadan ön plana çıkabilmek için etkileyici bir duruşa sahip olmalıdır. Etkili bir banner tasarımı oluşturmada renkler büyük önem taşımaktadır. Logonuzda kullandığınız renkleri banner tasarımınızda da kullandığınızda müşterileriniz için akılda kalıcı bir tasarım yapmış olursunuz. Kullandığınız renkler aynı zamanda bağlı olduğunuz sektörü de temsil etmelidir. Kolay okunur ve anlaşılır olması gereken banner tasarımlarınız sunduğunuz ürün ya da hizmet ile ilgili detaylı bilgi verebilecek düzeyde olmalıdır. Sadeliğin ön planda tutulduğu tasarımlarda etkili olabilmek için “satın al, şimdi yükle, şimdi indir, şimdi başlat” gibi net bir çağrı olmalıdır. Tasarımlarınızda güvenilir bir marka imajı yaratmalı, çok fazla renk kullanımından kaçınmalı, kullanacağınız fontların okunabilir olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanında müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarına hitap ederek hedef kitlenize uygun bir tasarım ve dil kullanmalısınız.
 • Hareketli ve sabit banner arasındaki fark nedir?

  Hareketli bannerlar birden çok mesajın verileceği durumlarda çok daha efektif olarak kullanılmaya uygundur. Bazı bannerın boyutları çok küçük olduğundan dolayı birden fazla mesaj iletememektedir. Bundan dolayı birden çok ekranlı ve hareketli bannerlar tercih edilerek estetik açıdan çok daha hoş bir görüntü yakalanırken, aynı zamanda birçok mesaj kolayca iletilebilir.
İlgili Yazılar
before