parallax

Bir Sosyal Medya Fenomeni: Kore Dizileri ve Kültürünün Türkiye’deki Yükselişi

İnternetin yaygınlaşması ve sosyal medya, insanların özel ilgi alanları ile daha yoğun şekilde meşgul olabilmelerine olanak tanıdı. Bu sayede, ortak ilgi alanlarına sahip insanlar bir araya gelip gruplar ve forumlar kurarak gerçek hayatta da bir araya gelip etkinlikler düzenleme, tanışma ve sosyalleşme imkanı buldu. Ancak sosyal medya ve internetin bir kötü yanı var ki, ilgi alanımız olmayan konuları, yeterince büyüyüp gözümüze batmaya başlamadan fark edebilme şansımız azaldı.

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yükselen bir değer Kore. İlk önce müzikleri, sonra da dizileri ile Kore dünyanın pek çok yerinde insanların kalbini çaldı.  ABD’de Kore dizileri izleyenler için Dramafever, Viki gibi platformlar var ve bunlar Kore dizisi severlerin Netflix’i gibi. Forumlar, haber siteleri, bloglar vs almış başını gidiyor, kendi sosyal mecralarını yaratıyor. Videolara, Periscop’ta olduğu gibi anlık yorumlar yapabilen kullanıcılar, hiç tanımadıkları bir sürü insanla aynı anda dizi izleme deneyimi kazanıyorlar. Bu sene Los Angeles’ta K-con etkinliği düzenlendi ve Shinee, I.O.I, Block B, Gfriend, Twice, TTS, BTS, Astro, Davichi, Turbo, Eric Nam, Amber, Lee Min Ho gibi Koreli birçok grup ve oyuncu bu etkinliğe katıldı. Biletlerin yok sattığını söylemeye gerek var mı bilemiyorum?

Türkiye’de, PSY’ın Gangnam Style videosu ile yükselen trend, kullanıcıların yavaş yavaş Kore ve diğer Asya dizilerini izleyebileceği platformların oluşmasına zemin hazırladı. Bu yazıyı okuyan çoğu kişi için Kore dizileri TRT’de Pazar günleri yayınlanan ve bir göz atıldıktan sonra zaplanan görüntülerden ibaretken, internette Kore magazin haberlerini yayınlayan, Kore dizilerini yayınlayan siteler, forumlar, sosyal medya üzerinden kulaktan kulağa yayılarak büyüdü. Türk hayranlar, Facebook grup ve sayfalarında oldukça etkin olurken, zaman zaman önemli konserler öncesinde Twitter’da Korece hashtag’leri trending’e sokarak dikkat çekmeyi başardılar.

Türkiye’de yükselen Kore trendinin farkına yapımcılar sanılandan çok önce vardı. İnternette Türk hayranlar tarafından çok beğenilen Kore dizilerinin Türk versiyonları çekildi. Bu diziler, belki de ömründe hiç Kore dizisi izlememiş kişiler tarafından bile severek izlendi. Kiraz Mevsimi, Güneşi Beklerken, Paramparça, İlişki Durumu Karışık, Kiralık Aşk, Kocamın Ailesi, Baba Candır, Osmanlı Tokadı, Mayıs Kraliçesi, Aşk Ekmek Hayaller bu dizilerden bazıları. Türkiye’de henüz “uyarlama senaryo” olarak yer alan Kore dizileri, pek çok ülkeye dizilerini ve senaryolarını satmaya, kendi hayran kitlelerini oluşturmaya başladı.

Kore dizileri büyük bir turizm potansiyeli de oluşturmuş durumda. Bizde nasıl Asmalı Konağı görmek için Kapadokya’ya gidenler olduysa, Kore dizilerini izleyenler arasından da Coffee Prince’in çekildiği kafeye gitmek isteyenler oluyor. Koreliler bu turizm potansiyelini iyi değerlendiriyorlar. Dizilerini yurtdışında takip eden kitleden haberdarlar ve şehirlerinin turistik mekanlarını, kendi kültürlerini bu vasıtayla çok güzel tanıtıyorlar. Pek çok Türk öğrenci, öğrenci değişimi programları ile Kore’ye nasıl gidebileceğini araştırırken, turistik amaçlı gidenler de anılarını ve gözlemlerini bloglarında paylaşıyor. Dizilerin yılmaz takipçileri, az da olsa konuşulanları anlayacak kadar Korece öğrenmiş oluyor ancak Korece kurslarının epey popüler olduğunu söylemeye herhalde gerek yok.

Türkiye, kendi dizilerini Orta Doğu, Balkanlar ve hatta Güney Amerika ülkelerine kadar pazarlama imkanı buluyor. Ancak Kore kadar sistemli bir şekilde ilerleyip kendi kültürümüzü ve turizm potansiyelimizi tanıtma aracı olduğunu söyleyemeyiz. Kim bilir, belki birkaç sene sonra Arjantin’de bizim ünlülerimiz havaalanlarında izdiham yaratır ve “Yükselen Türk Trendi” diye yazılar yazılır.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?