Apple, Kadın Girişimcilere Kodlama Öğretecek!

Teknoloji devi Apple, kadınların endüstride yöneticilik ve bilgisayar programcılığı gibi alanlarda daha fazla rol almaları için özel bir programa start veriyor.


Kadın girişimciler için yepyeni bir harekete imza atan Apple, kodlama ve tasarım odaklı bir kamp açacak. Teknoloji sektöründe kadın nüfusu artırmayı amaçlayan kamp, iki hafta sürecek.

Yüksek maaşlı programcılık işlerinde erkeklere olan bağımlılığı azaltmayı amaçlayan Apple, kadınların bilişim sektöründe daha fazla söz sahibi olabilmeleri için örnek olacak bir çalışmaya imza atıyor. Cupertino’daki kampüsünde iki haftalık bir teknoloji laboratuvarı açacak olan şirket, burada kadınlara tasarım ve kodlama yardımı sunacak. Apple’ın en iyi liderlerinin mentorluğunu kapsayacak olan kamp, katılımcılara uygulama geliştirmek için birebir olarak rehberlik edecek

Ocak Ayında Başlıyor

Kodlamadan tasarım ve pazarlamaya kadar çeşitli çalışmaların yapılacağı kampa katılan girişimciler, seanslara en fazla üç kişi girebiliyorlar ve bu kişilerin en az bir kadın developer, bir kadın kurucu, kurucu ortak veya CEO olması gerekiyor. Bu kodlama laboratuvarlarının üç ayda bir düzenleneceğini belirten Apple, kampın ilkini ocak ayı itibariyle başlatacak. Her kursa, uygulama geliştiren firmada kurucu ya da uygulama programcısı olan 20 kadının davet edileceği kampta tüm masraflar Apple tarafından karşılanacak.