Google, Acil Telefon Numaralarına Konumunuzu Gösterecek!

Yaşamımızın birçok alanında yardımcımız olan Google uygulamaları, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Google, artık acil numaraları ararken konumumuzun kolayca bulunmasını sağlayacak.


Ürettiği birçok uygulama ile yanımızda olarak hayatımıza kolaylık getiren Google, yeni bir fonksiyon daha sunuyor. Google şimdi Android cihazlar üzerinden 911’i arayan kullanıcıların konumlarının daha kolay bulunmasını sağlıyor. Google, acil servisi arayan Android kullanıcılarının konum verilerini doğrudan 911 çağrı merkezine göndererek uygulamayı test etti. Başarılı sonuç veren deneme ile veriler hızlı ve doğru bir şekilde gönderilebildi. Edinilen bilgilere göre acil bir durum yaşayan ve 911’e ulaşan kişilerin verileri, T-Mobile ve RapidSOS (acil teknoloji şirketi) ile ortaklık kuruyor. Şimdiye dek 15 ülkede denenen sistem, 140 binden fazla görüşme için kullanıldı.


Apple’dan da Benzer Hizmet!

Apple da benzer bir hizmeti iOS için hazırlayarak Haziran ayında kullanıcılarına duyurmuştu. Apple tarafından geçtiğimiz günlerde sunulan yeni iOS 12 güncellemesi ile kullanıcılar yeni fonksiyonlarla tanıştı. Bunlardan biri de hızlı konum paylaşma fonksiyonu. iOS 12 güncellemesini yükleyen kullanıcılar 911’i aradıklarında, konum verileri çağrı merkezleri ile hızlıca paylaşılacak.