YouTube’dan Uzun Süredir Beklenen Özellik: Mini Oynatıcı

YouTube, masaüstü kullanıcılarının uzun zamandır beklediği mini oynatıcı özelliğini duyurdu. Yeni özellik sayesinde sitede farklı sayfalara geçilse bile önceden açılan video oynamaya devam edecek.


YouTube, mobilden sonra masaüstüne de getirdiği yeni mini oynatıcı özelliği ile kullanıcılarını sevindirdi. Bu yeni özellikle birlikte artık Facebook’ta olduğu gibi YouTube’da da vakit geçirirken aynı sayfada başka bir video izlemek mümkün olacak. Kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırırken dahi video kenarda açık kalmaya ve oynamaya devam edecek. Oynatma listeleri, sıraları ve sıradaki videoların küçültülmüş video aracılığıyla kontrol edilebildiği yenilikle, izleyiciler klavyelerindeki “X” ya da “esc” tuşuna basarak açtıkları videoyu kapatabilecek.

Nasıl Kullanılacak?

İçerikten mahrum kalmamak için bir şeyler ararken de video izlemeye devam edebilmek, günümüzde kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bir yaklaşım. Genelde videoyu arkaya alarak diğer videolar arasında gezindiğimiz YouTube masaüstü sürümü, arka planda kalan video içeriğinin kaçırılmasına neden oluyordu. Mini oynatıcı bu anlamda tam da olması gerektiği gibi bir çözüm sunuyor. Peki, YouTube’un mini oynatıcı özelliği nasıl aktif ediliyor? Kullanımı son derece kolay olan mini oynatıcıyı devreye sokmak için açılan videoda, “ayarlar” butonunun yanındaki “mini oynatıcıyı etkinleştir” butonuna tıklamak yeterli.