Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
parallax

Dijital Dünyada Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkanları

dijital-dunya

Facebook’un İlgilendiği Titan Aerospace’i Google Satın Aldı

 
İnternet alanının devleri arasında birçok alanda rekabet sürüyor. Akıllı telefonlardan giyilebilir teknolojiye, sosyal ağlardan katma değerli servislere kadar teknolojinin çeşitli alanlarında devam eden bu rekabette ilginç bir satın alma daha yaşandı. Google, Facebook’un da ilgilendiği Titan Aerospace şirketini satın aldığını açıkladı.
 
İnternetin iki devi Facebook ve Google dünyanın farklı bölgelerine ücretsiz internet götürmek için önemli projeler yürütüyor. Bu amaç için bir süredir uygun şirketi arayan Google ve Facebook’un hedefinde bir süredir insansız hava aracı üreticisi Titan Aerospace bulunuyordu. Facebook’un 5 yıl boyunca havada kalabilen güneş enerjili, yüksek irtifalı drone’lar için 60 milyon dolar civarında bir teklifte bulunduğu iddia edilmişti.
 
Close-up of Twitter
 
Twitter-Hükümet Görüşmelerinde Son Durum 
 
Twitter’ın başkan yardımcısı Colin Crowell ve beraberindeki Twitter yöneticileri dün Türkiye’ye gelerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileriyle 14 Nisan’da görüşmüştü. Türk hükümeti ve Twitter toplantıda karşılıklı taleplerini birbirlerine iletti.
 
Hürriyet‘in bildirdiği üzere Türk yetkililer Twitter’dan dört istekte bulundu. Twitter’ın Türkiye’de temsilcilik açması, mahkeme kararlarını uygulaması, hesap bazlı engellemelerin sağlanması ve vergi ödenmesi koşullarını sağlamasını isteyen Türk yetkililere Twitter kesin bir cevap vermezken talepleri not almakla yetindi.
 
comesee
 
20 Ünlü Instagram Fotoğrafçısı Türkiye’yi Geziyor: #ComeSeeTurkey
 
Cumhurbaşkanlığı’nın öncülüğünü yaptığı, ana sponsoru Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olan sosyal medya projesi #ComeSeeTurkey kapsamında 13 farklı ülkeden 20 Instagram fotoğrafçısı Türkiye’yi gezerek 24 şehri fotoğraflamaya başlıyor.
 
16 Nisan’da basın toplantısıyla tanıtılan #ComeSeeTurkey projesinde Instagram’da ünlenen Christopher Collin, Thomas Kakareko, Nicolee Drake, Morgan Stone Grethet gibi fotoğrafçılar iki grup halinde farklı tarihlerde 24 şehri gezecek ve çektikleri fotoğrafları Instagram hesabından paylaşacaklar.
 
twitterofis
 
Twitter, Türkiye’de Ofis Açma Planının Bulunmadığını Açıkladı 
 
Geçtiğimiz haberlerde bildirdiğimiz gibi Twitter‘ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell ve beraberindeki Başbakanlık ve BTK yetkilileriyle 15 Nisan’da bir görüşme gerçekleştirdi. Çıkacak sonuç merakla beklenirken. Crowell bugün yaptığı açıklamada sadece ekonomik şartlar uygun olduğunda ofis açtıklarını ifade ederek Twitter olarak Türkiye’de ofis açmayı düşünmediklerini duyurdu.
 
google
 
Google, 2014 İlk Çeyrek Sonuçlarıyla Yatırımcılarında Hayal Kırıklığı Yarattı
 
Arama motoru devi Google, 2014′ün ilk çeyrek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Şirket, mobil reklama geçişte yaşadığı zorluklar ve satışların tahminlerin altında kalmasıyla  olmasıyla birlikte artan maliyetleri nedeniyle yatırımcılar için hayal kırıklığı yarattı.
 
İlk çeyrek sonuçlarını yatırımcı ilişkileri sayfasından paylaşan Google, ortaklara geçen satışlar hariç 12.2 milyar dolar gelir elde etti. Şirket bu sonuçla küçük bir farkla da olsa analistlerin 12.3 milyar dolar beklentisinin gerisinde kaldı. Buna karşın Google’ın yıldan yıla gelirleri %19 oranında arttı.
 
internetyasagi
 
CHP, İnternet Yasasının İptali İçin Bugün Anayasa Mahkemesi’ne Başvurdu
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla Şubat ayında yürürlülüğe giren internet yasası olarak bilinen 5651 sayılı kanunun iptali için bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını duyurdu.
 
CHP, 17 Nisan 10:30′da AYM’ye giderek yasanın iptalini talep edecek. Twitter yasağının ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar vererek Twitter erişim engelleme kararını iptal eden AYM’nin yine ifade ve düşünce özgürlüğünün önünde büyük bir engel olan yasa hakkında nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.
 
 
 
apple
 
Apple, Shazam İş Ortaklığıyla iOS 8′e Müzik Keşfetme Özelliği Getiriyor
 
Bloomberg‘in kaynaklarından alınan bilgilere göre Apple, bir sonraki mobil işletim sistemi iOS 8′e müzik keşfetme uygulaması Shazam ile iş ortağı olarak şarkı tanıma özelliği eklemeye hazırlanıyor.  Sızan bilgiler doğruysa ve Apple, Shazam ile bir iş ortaklığına gider ise işletim sistemine müzik keşfetme teknolojisi dahil olacak ve kullanıcılar doğrudan çalan şarkının ne olduğunu öğrenebilecek başka bir uygulamaya gerek kalmayacak.
 
facebook3
 
Facebook’ta Seyahatleri Paylaşma Dönemi Başladı
 
Facebook, kullanıcıların seyahat ettikleri yerleri paylaşmasını sağlayan yeni bir özellik getiriyor. Kullanıcılar profil sayfalarından durum güncellemesi bölümünden nereye seyahat ettiklerini arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Bazı kullanıcılarda geçerli olan özelliğin henüz test aşamasında, ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcılara açılacak. Facebook smiley ikonuna bastığınızda açılan menüden ülkeyi şehri seçerek yayınlayabiliyorsunuz.
 
Google-Plus-Logo
 
Google+, İçerikleri Reklama Dönüştüren “+Post” Özelliğini Kullanıma Sundu
 
Google, sonunda sosyal ağı Google+‘dan +Post reklamlarını tüm reklamverenlere açtığını duyurdu. Böylece reklamverenlerin Google+ içeriklerini banner reklamlara dönüştürmesini sağlayacak. Reklamlarda aranan şartlar ise şöyle; reklama dönüştürecekleri içeriğin hedef kitlesiyle bağlantılı olması, 1000 takipçiye sahip olması,  Google+ sayfaları için “shared endorsements” özelliğini aktif etmiş olmaları.
 
images
 
Google Analytics’te Web ve Uygulama Verileri Artık Aynı Raporda Sunulacak
 
Google Analytics’te artık web ve mobil uygulama verileri tek rapor üzerinde görülecek. Google‘ın duyurduğu özellik sayesinde kullanıcılar birden fazla cihazdan gelen kullanıcı davranışlarını tek seferde ölçümleyebilecekler.
 
Şu ana kadar kullanıcılar web ve uygulama verilerini iki ayrı ekran üzerinde görebiliyorlar ve ikisinden birini seçmek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise veriler ister web’den ister mobil uygulamalardan geliyor olsun kullanıcılar her ikisini de tek rapor üzerinden görüntüleyebilecek.
 
Facebook_check-In
 
Facebook “Yakındaki Arkadaşlar” Özelliğiyle Kullanıcı Etkileşimini Dışarıya Taşıyor
 
Facebook bildiğimiz gibi sosyal ağların en büyüğü konumunda ve gün geçtikçe kendini geliştiriyor. Yeni tanıtılan “Nearby Friends” (Yakındaki Arkadaşlar) adlı özelliği, adından da anlaşılacağı gibi yakınınızda bulunan arkadaşlarınız hakkında bildirimler almanızı sağlıyor. Foursquare’den tanıdığımız bildirim özelliği gibi artık Facebook’ta yakındaki arkadaşlarınız hakkında bilgi alabileceksiniz.
 
tax
 
Hükümetten Sosyal Medya Şirketlerine Hollanda Usulü Reklam ve Vergi Denetimi
 
Twitter‘ı vergi kaçırmakla suçlayan hükümet, Hollanda medyasında çıkan iddialara göre Twitter ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer sosyal medya şirketlerinin reklam gelirlerini ve vergi ödemelerini takip edebilmek için Hollanda’dan dijital casus programı satın aldı.
 
Yine bu haberlere göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de satın alındığını onayladığı bu casus yazılım Xenon adını taşıyor.Radikal‘in verdiği bilgilere göre bu program anahtar bir kelime girdikten sonra internette alışveriş işlemleri tespit ediyor ve daha sonra bu şirketlerin vergi mükellefi olup olmadığının kontrol edebiliyor.
 
yemeksepeti_com_logo
 
Yemeksepeti’nden WWF Türkiye’nin #SonSelfie Kampanyasına Esprili Destek
 
WWF Türkiye‘nin doğada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar için başlattığı #SonSelfie kampanyasını size önceki haftanın özetinde duyurmuştuk. Oldukça ses getiren ve beğenilen kampanyaya farklı bir destek de Yemeksepeti‘nden geldi.
 
Yemeksepeti, WWF Türkiye’ye benzer şekilde #SonSelfie hashtag’ini kullanarak bu sefer kış yemeklerine gönderme yapıyor. WWF Türkiye’nin kampanyasındaki kutup ayısı, kaplan, boz ayı, vaşak gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan hayvanların yerini Yemeksepeti’nde ıspanak, karnabahar, pırasa, lahana dolması gibi yemekler alıyor.
 
 
 
payu
 
PayU’dan E-Ticaret Sektörü İçin İki Yeni Ödeme Hizmeti
 
PayU Türkiye e-ticaret sektörüne yönelik iki yeni ödeme hizmetini devreye soktu. Yeni hizmetleri Tekrarlayan Ödeme ve Tek Tıkla Ödeme ile Türkiye’de büyümekte olan e-ticaret şirketlerine destek verecek olan PayU bu çözümlerle online alışverişleri de kolay ve hızlı hale getirecek.
 
PayU’nun yeni ödeme hizmetlerinden Tek Tıkla Ödeme (1-Click Payment) ile PayU üyesi e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapan müşteriler bir sonraki alışverişlerinde kredi kartı bilgilerini bir daha girmelerine gerek kalmadan tek tıkla alışverişlerini tamamlayabiliyorlar.
 
Concept internet communication
 
Tr Uzantılı Web Sitelerinin %15′i Heartbleed’e Karşı Savunmasız
 
İnternetin en bilinen web şifreleme protokollerinden OpenSSL‘de ortaya çıkan güvenlik açığı Heartbleed Bug, dünya üzerindeki milyonlarca siteyi ve uygulamayı etkilemeye devam ediyor.
 
Trendmicro’nun yaptığı araştırmaya göre: Türkiye merkezli .tr alan adlı toplam 3 bin 40 adet siteden 457 tanesinin SSL şifrelemesi kullandığı belirtilen rapora göre bunların 342 adedinin güvenliyken 115 adet web sitesi bu büyük güvenlik açığına karşı savunmasız.
before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form