parallax

DMOZ 14 Mart 2017’de Kapanıyor!

Web sitelerini organize etmek için editörleri kullanan açık dizin projesi DMOZ kapanıyor. Özellikle Türkiye’de Seo açısından çok büyük etkilere neden olan DMOZ artık hizmet vermeyecek. DMOZ makinalardan daha çok insanların çalışmasıyla oluşturulan web sitelerini düzenlemek için kullanılan bir projeydi.

Sitenin kapanacağı anasayfasından duyuruldu. DMOZ 14 Mart 2017’de kapanıyor. DMOZ Haziran 1998’de “GnuHoo” olarak doğdu ve kısa zaman sonra Yahoo Directory’e rakip olan “NewHoo” olarak değişti. Yahoo, o dönem sitelerin listelenmesi için çok güçlü ve zor olması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Kısa bir süre sonra Kasım 1998’de Netscape tarafından satın alındı ​​ve Netscape Açık Dizin olarak yeniden adlandırıldı. Daha sonra AOL, The Open Directory’nin AOL kontrolü altında Netscape’i satın aldı. Aynı yıl Google’ın kurulmasıyla birlikte Web sitelerinin kontrol mekanizması, insanların elinden çıktı ve arama motoru botlarının eline geçti. Ancak DMOZ insan mekanizmalı internet sitesi dizini olma amacından hiç vazgeçmedi.

Webmasterlar ve pazarlamacılar için kaliteli internet sitelerine erişmenin en önemli yollarından biri DMOZ idi. Yayımcıların Google ve diğer arama motorlarına açık dizin tanımlamalarını kullanarak sayfalarını tanımlatmadıkları takdirde bu mümkündür.

Son zamanlarda arama motorlarının pek önemsemediği DMOZ editör kadrosunun suistimalleriyle gündeme geliyordu. Dmoz’un kapanacağı sitesinde anasayfada yer alan “14 Mart 2017 itibarıyla DMOZ açık dizin projesi kapanıyor” ibaresiyle duyuruldu.

Mahmut ER

SEO Uzmanı

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?