parallax

Duygusal ve Yapay Zeka Birleştiriliyor!

Paylaş :

Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için yapay zeka kullanan markalar, artık duygusal zekayı da pazarlama stratejilerine ekliyor. Peki, pazarlamacılar insana ait özellikleri, yapay zekaya nasıl aktaracak?

Ses hizmetlerinin gelecek 20 yılı şekillendireceği öne sürülse de tüketiciler markaların kendileriyle kişisel olarak iletişim kurmasını da bekliyor. Yapay zeka bunu gerçekleştirmek için en iyi araç olarak görülse bile Turing Testi’ni (Yapay zekayla iletişim kurulduğunda, iletişim kalitesinin insanınkinden ayırt edilip edilemediğini ölçen test) geçmek ve insan gibi iletişim kurmak zorunda.

“Markanız Bir İnsan Olsaydı Neye Benzerdi?”

Pazarlamacıların yapay zekalarının insani özelliklerini nasıl tanımlayacakları ise şimdiden merak konusu. Uzmanlara göre bu anlamda markaların, geleneksel marka amacının ve marka kişiliğinin önemini anlamaları için “Markanız bir insan olsaydı neye benzerdi?” sorunu sormaları gerekiyor. Markanın iletişimde doğru tonda konuşması ve doğru bir tutum sergilemesi bu noktada büyük önem taşıyor.

Duygusal Zeka, Satış Sonrasını da Kapsayacak

İnsanlar seçtikleri markalar ile duygusal bağ kurmak istiyorlar ve bunu sağlamanın tek yolu ise teknoloji. Yapay zeka ve ses teknolojisi geliştikçe markaların yapay zeka yoluyla vermeye çalıştığı duygusal zeka, satış sonrasını da kapsayacak şekilde müşteri iletişiminin diğer noktalarına taşınacak. Örneğin, stresli bir sürücü trafikte kaldığında arabadaki sesli asistan bu ipuçlarını okuyacak ve buna uygun şekilde tepki verecek. Bunun yanında kendi kişilikleri hakkında daha ciddi düşünmeye başlayan markalar, hitap ettikleri kitleyi anlayarak marka kişiliğini buna uygun hale getirebilecekler.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?