parallax

Facebook ve Instagram’dan Bağımlılığa Önlem: Kontrol Panosu

Facebook ve Instagram'dan Bağımlılığa Önlem: Kontrol Panosu

Artık sosyal medyada geçen zamanınızı siz yöneteceksiniz…

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre dünyada ortalama 3 milyar 200 milyon kişi sosyal medya kullanıyor. En çok kullanılan sosyal medya platformu olma özelliğine sahip Facebook’un ortalama 2 milyar 167 milyon, Instagram’ın ise ortalama 306 milyon adet kullanıcısı var.

Sürekli değişen ve yenilenen sosyal medya dünyasında gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Facebook ve Instagram, sosyal ağda geçirdiğiniz süreyi kontrol altında tutmanızı sağlayacak yeni işlevini kullanıcılarıyla paylaştı.

 Geçireceğiniz Zaman Sizin Kontrolünüzde

Mark Zuckerberg’e ait olan sosyal ağlar, Facebook ve Instagram, artık bu uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren yeni bir işlev sunuyor. Yeni işlevler “Facebook’taki Zamanınız” ve “Etkinliğiniz” adı altında gösterilerek, kullanıcıların bu ağlarda ne kadar zaman geçirdiğinden haberdar olmalarını sağlanıyor. Hızla artan sosyal medya bağımlılığına karşı da bir kontrol mekanizması olarak kullanılabilecek işlevler, sağlığınızı korumaya yardım etmek için tasarlanmış durumda.

Yüzde 1’lik Deneme Grubu!

Facebook ve Instagram’da uygulanacak yeni işlevler, kademeli olarak kullanıma açılacak ve önümüzdeki haftalarda yüzde 1’lik bir kesim hariç herkesi kullanımına sunulacak. Peki, neden yüzde 1’lik bir kullanıcı oranı bu hizmetten muaf tutuluyor? Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yüzde 1’e giren kullanıcıların süreleri, ana grupla karşılaştırma yapmakta bilgi sağlayacak.

Nasıl Kullanılacak?

Zaman kontrolü panelini Facebook’ta bulmak için uygulamanın sağ alt köşesindeki menü düğmesine gelindikten sonra, “Facebook’taki Zamanınız” seçeneğine kaydırarak dokunmanız yeterli. Aynı işlevi Instagram’da kullanmak içinse “Ayarlar” menüsünün altında göreceğiniz “Etkinliğiniz” işlevini açmanız gerekiyor. Daha sonra ise karşınızda uygulamada son yedi günde geçirdiğiniz süreyi gösteren bir çubuk grafik geliyor. Bu kısımda Facebook ve Instagram’da ne kadar zaman geçirmek istediğinizi ayarlamak tamamen size bırakılıyor. Belirlediğiniz zaman dolduğunda uygulama tarafından limiti doldurduğunuza dair uyarı geliyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?