Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
parallax

Google, Chrome Uzantılarında Değişiklik Yapacak!

Chrome dahil tüm tarayıcılarda aktif olarak kullanılan uzantılar, kötü niyetli geliştiricilerin bilgilerinize erişmesini kolay hale getirebiliyor. Google, geçtiğimiz yıl bu anlamda güvenlik ve şeffaflık adımlarını atarak kullanıcıları rahatlattı. Kötü niyetli uzantıları tespit etme sürecini de geliştiren Google, bu uzantıları artık Chrome Web Store’da yer almadan önce belirleyebiliyor.

 

Kötüye Kullanıma Dikkat!

Google, yaptığı açıklamada sunucu izinlerinin binlerce uzantının yaratıcı kullanımıyla birlikte kötüye kullanımların da yolunu açtığını belirtti. Uzantılara izin vermenin otomatik olarak sitelerdeki verileri okumaya ve değiştirmeye de izin verdiğini açıklayan şirket, kötüye kullanımların bazılarının kasıtsız olabildiğini de vurguladı.

 

Neler Değişti?

Google’ın engellediği kötü amaçlı ve politika ihlali yapan uzantıların yüzde 70’inden fazlası gizlenmiş kod içeriyor. Google, söz konusu inceleme süreci değiştikçe bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Şirketin yaptığı değişiklikler sonrası Chrome uzantıları, daha güvenli hale gelmeleri için artık yeni izinlerden geçmek durumunda kalacak. Bu sayede uzantıların, ziyaret ettiğiniz siteleri görmesi ve manipüle etmesi de engellenmiş olacak. Ayrıca 2019 yılında tüm uzatma geliştirici hesapları, bilgisayar korsanlarına karşı 2 adımlı doğrulama ile korunacak.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form