parallax

Google I/O 2018’den, Dikkat Çeken 8 Yenilik!

Google, elbette bu haliyle bile bizi şaşırtmayı başarıyor. Ancak görünen o ki, daha çok şaşırmaya devam edeceğimiz. Google’ın son yıllarda üzerine çalıştığı sayısız yapay zeka sistemi mevcut ve bu sistemlerin bir bölümünü aktif olarak kullanabiliyoruz. Aslında sürece baktığımızda, testi geçen teknolojik sistemlerin kademeli olarak bizlerin kullanımına sunulduğunu söyleyebiliriz.

Yakın gelecekte, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz birçok uygulamanın gerçeğe dönüştüğünü görmemiz mümkün. Şimdi biraz da, gelecekte karşılaşacağımız teknoloji ve yapay zeka sistemlerinin öncüsü durumunda olan ve Google I/O 2018 etkinliğinde duyurusu yapılan ve öne çıkan ürün yeniliklerinden bahsedelim.

1- GOOGLE MAPS SOSYALLEŞİYOR!

Hepimizin yakından bildiği Google Maps, yeni “For You” sekmesi ile bölgede yeni açılan restoranları, popüler sık kullanılan işletmeleri kullanıcılarına kişiselleştirilmiş olarak sunuyor. Google Maps aynı zamanda “Shortlist” özelliğini de yayına koyuyor. Aynı zamanda beğendiğiniz ve gitmek istediğiniz yerleri listeleyerek arkadaşlarınıza göndermenize olanak sağlıyor. Aslında bu yaklaşım Google Maps’i, navigasyondan çok sosyal ağ tanımlamasına dönüştürüyor.

2- GOOGLE DUPLEX DAHA İNSANİ!

Bu arada Google, Asistan projesi kapsamın dil desteği ve derin öğrenmeye yaptığı yatırımları Google Duplex’te bir araya getirmiş. Google Asistan, diyaloglarında insanların kullandığı tepki ve vurgular daha hassas hale getirildiğinden, gerçek bir insanla konuştuğunuzu zannedebiliyorsunuz.

3- ANDROİD P, YAKINDA PİYASADA!

Merakla beklenen Android P, kendini her anlamda diğer Android işletim sistemlerinden ayrı bir yere koymaya kararlı gibi. Öyle ki, daha önce Android işletim sistemlerinde gördüğümüz 3 adet olan yönlendirme tuşları, Android P’de tek düğmeye dönüşmüş. Öte yandan,  farklılıklar bununla sınırlı değil.

Örneğin, uygulamalar arası yapılan geçişler iPhone X’deki biçime çok benziyor. Android P’nin bu yaz mevsiminin sonlarına doğru piyasaya çıkacağını da söyleyelim. Bu arada herkese açık beta sürümünü denemek istiyorsanız;  Google, Essential, Sony ve Nokia cihazlarından işletim sistemine ulaşabilirsiniz.

4- GMAİL, E- POSTALARI KENDİ YAZIYOR!

Gmail, son zamanlarda hem tasarım hem de yeni birçok özelliği konusunda dikkat çekiyor. Öyle ki, Gmail’in Akıllı Cevaplar özelliğini genişleten Google,  bunu Akıllı Yazım özelliğine dönüştürerek kullanıcılarının daha hızlı e-posta yazabilmesi için yapay zekadan yararlanıyor. Bahsi geçen Akıllı Yazım uygulamasının, önümüzdeki haftalarda Gmail kullanıcılarına açılması bekleniyor.

5- GOOGLE NEWS YENİLENMESİ!

Bir diğer yenilik ise, Google News’un yapay zeka destekli ve daha kişiselleştirilmiş bir yapıya kavuşmuş olması. Yeni düzenlemeyle birlikte Google News, aynı haber hakkındaki farklı görüşleri de size sunup bakış açınıza farklı bir yaklaşım getiriyor. Öte yandan, bir diğer yeni özellik olan  “style match”  sayesinde ise, kullanıcıların, mağazalarda gördüğü ürünleri kameraya göstererek; Google’ın benzer tarzdaki ürün  önermelerini almalarını mümkün kılınıyor.

6- GOOGLE MAPS’E ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK !

Bundan böyle Google Maps kullananları özellikle, daha önce hiç gitmediği bir yerde yön bulmaya çalışırken artırılmış gerçeklikle kendini daha güvende hissedecek. Yeni sistem sayesinde kameranızı bir yöne doğru tuttuğunuzda Google, yapay zekayı Street View verisiyle eşleyerek; size interaktif bir artırılmış gerçeklik ekranı sağlayacak.

7- GOOGLE ASİSTAN’A, AKILLI EKRANLAR GELİYOR!

Google etkinliğinde tanıtılan ve Asistan desteğine sahip Google Akıllı Ekranlar, Temmuz ayında piyasada olacak.

8- GOOGLE FOTOĞRAFLAR’A YENİ ÖZELLİK!

Google’ın getirdiği bir diğer yenilik ise, fotoğraflara oldu. Google, yeni özellikle görsellerdeki objeleri arka plandan ayırabilecek. Bunun dışında uygulamada renklere vurgu, arka planın siyah veya beyaz olması, eski fotoğraflarımızın renklendirilmesi gibi olanaklar yapay zeka sayesinde mümkün olacak.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?