parallax

Google Telefonlarımızı mı Dinliyor?

Google Telefonlarımızı mı Dinliyor?

Google’ın telefonları dinlediği iddiası son zamanların gündemi haline geldi. Google ise bu iddiayı reddetmeyerek daha güçlü hale getiriyor. Karşımıza çıkan ve okumadan onay verdiğimiz sözleşmelerle birlikte verilerimizin erişimine ve karşımıza reklamlar çıkmasına onay veriyoruz.  Bu durumu platformların ayarlar kısmından kapatsak da Google yine telefonlarınızı dinleyebiliyor.

 

Bunu Nasıl Yapıyor?

 

Telefonunuzun mikrofonları kullanmasına izin veriyorsanız ya da Apple Siri, Google Now ve Alexa, Amazon Echo gibi asistanlarından en az birini kullanıyorsanız, otomatik olarak ses verilerinizin kaydına de onay vermiş oluyorsunuz. Instagram ve Whatsapp gibi mecralar verileri toplama iddiaları ile gündemde olan popüler uygulamalar.  Karşınıza reklam çıkmasını istemiyorsanız bu uygulamalara kamera ve mikrofon kullanımı için erişim izni vermemelisiniz.

 

Konuma Dikkat!

 

Mikrofon kullanımı ile birlikte dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise konum. Konum isteyen uygulamalara izin vermeyerek konum bazlı reklamları engellemiş olursunuz. Hem telefonunuzun konum ayarlarını hem de navigasyon uygulamalarının konum özelliğini kapatarak bunun da önüne geçebilirsiniz.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?