FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, klasik pazarlama stratejilerinden ayrılan bir yöntemdir. İçerik pazarlaması, ürünlerin doğrudan satışı üzerine değil;  müşterinin işine yarayacak bilgiler vererek ve içerik üretme sürecine odaklanarak kullanıcıya ürünü doğru bir yöntemle pazarlamayı hedefler. İçerik pazarlamasında amaç, hedef kitleyle empati kuracak bir şekilde ürünü tanıtmak, kullanıcıyı ikna etmektir.

İçerik Pazarlaması Stratejisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Kar amacı güden bütün şirketlerin amacı müşteriye kendine çekmektir. Doğru bir şekilde hazırlanan içerik pazarlaması da markanın değerini arttıracağı gibi müşteriye güven verir. İçerik pazarlaması, müşteriyle ilişki kurmak

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Klasik pazarlama yöntemleri artık insanlara çok yapay gelmekte. Satın alma kaygısı güdülerek yapılan pazarlama yöntemleri kullanıcılara çok yapay gelebilir. İçerik pazarlamasında, doğru dili ve yöntemi kullanarak ürünü pazarlamak müşteriye daha ‘’hayattan’’ gelerek satın alma eğilimini arttırır. Bu noktada içerik pazarlaması önemli rol oynar.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlamasında kilit nokta hedef kitleyi doğru belirlemek. Hedef kitleyi doğru belirledikten sonra;

*Rakip Analizi

*Mevcut Durum Analizi

*Hedeflerin Netleştirilmesi

gibi hususlara dikkat etmek gerekir. Örneğin; X marka bir elektrik süpürgesini pazarlayacak olan markanın amacı, içerikte ürünün detaylarına yer verip hedef kitlenin aklında soru işareti bırakmamak ve kullanıcıyı doğru ve samimi bir biçimde ürüne yöneltmek olmalıdır.  Kullanıcı içeriği okurken kendinden bir şeyler bulmalı ki satın alma eğilimi artabilsin.

İçerik Pazarlama Türleri

Birçok içerik pazarlama türü bulunur. Bunlardan bazıları; sosyal medya içerik pazarlaması, blog içerik pazarlaması, infografik içerik pazarlaması, podcast içerik pazarlaması, video içerik pazarlaması, reklam içeriği pazarlamasıdır.

Sosyal Medya İçerik Pazarlaması

En etkili içerik pazarlama türlerinden biri sosyal medya içerik pazarlamasıdır. Web 2.0 ile birlikte sosyal medya kullanımının artmasıyla markalar ürünlerine daha fazla kullanıcının ulaşabilmesini amaçlayarak sosyal medyada var olmayı hedeflemişlerdi. Sosyal medya artık para kazanılan ve iş yapılabilen bir yer olduğu için markalar ürün tanıtımlarını buradan yaparak daha fazla kitleye erişmeyi amaçlıyorlar.

Sosyal medya, insanların kendi hayatlarını paylaştıkları ve daha samimi olduğu düşünüldüğü bir ortam haline geldiği için burada tüketiciyi satın alma davranışına yönlendirmek geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha kolay olmaya başladı.

Sosyal medyada, marka kendi profiline oluşturarak hedef kitleyle ürün arasında doğru bağlantıyı kurup ürününü pazarlayabilir. 

Sosyal medyada bir başka içerik pazarlama yöntemi de, markaların belli kitleye ulaşmış insanlara reklam vererek ürününün tanıtımını yapmasıdır. 

Belli bir kitleye ulaşmış ve sosyal medyadan para kazanmaya başlamış kullanıcılar ‘’Influencer’’ olarak adlandırılıyor. Influencer kavramı Türkiye’de yeni yeni bilinmeye başlasa da içerik pazarlaması konusunda etkin bir rol oynamakta. Takipçileriyle güvenli bir bağ kurdukları için, kullanıcılar ınfluencerları kendilerinden biri gibi görerek önerdiği ürünleri gönül rahatlığıyla satın alabiliyorlar. 

Blog İçerik Pazarlaması

Markaların internet sitelerinle yer alan bloglarda pazarladıkları ürünlerle ilgili içerikler bulunuyor. Ve satın alma eğilimini arttırmayı amaçlar.

İnfografik İçerik Pazarlaması

İnfografiği, bilgi grafiği olarak adlandırabiliriz. Karmaşık olan bilgiler, kolay ve anlaşılabilir hale getirerek grafiğe dönüştürülür. İnfografik içeriklerin akılda kalması daha rahat olduğu için pazarlama stratejisi anlamında etkin rol oynar ve kısa sürede bilgi aktarımını sağlar. 

Podcast İçerik Pazarlaması

Podcastler, günümüzün modern radyosu olarak tanımlanabilir. Podcast konuşmacısı dinleyiciye verdiği enerjiye göre güvenli bağlanma ortamı oluşturur. Hedef kitle belirlenir ve yapay durmayacak bir biçimde içerik veya ürün pazarlanır.

Video İçerik Pazarlaması

Video içerik pazarlaması, son yıllarda popüler olmaya başlayan pazarlama yöntemlerinden biri. Bu pazarlama yönteminde en önemli nokta ilk saniyelerde kullanıcının dikkatini çekmek. Bu durum videonun trafiğini etkiler ve daha fazla kullanıcının önüne çıkmasını sağlar. Böylece video, etkileşim aldıkça hedef kitle büyümeye başlar.

Reklam İçeriği Pazarlaması

 Reklam içeriği pazarlaması, geleneksel reklamlardan farklı olarak Google üzerinden veya farklı sosyal medya platformlarından içeriğe parayla reklam vermektir. İçeriğin konusuna göre Google arama moturunda reklam verilen içeriği ilk sırada göstererek erişim almasını ve trafik çekmesini sağlıyor.

İçerik Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

İçerik pazarlaması sayesinde müşteriyle marka samimi bir ilişki kurar. Bu bağlamda müşterinin markaya olan güveni artar ve markanın yeni müşterilere ulaşması hızlanır.

İçerik pazarlamasındaki istatistikler hedef kitle hakkında daha anlaşılır bilgiler verir.

İçeriğin kalitesi markaya olan güveni arttırır.

Kaliteli ve sadık müşteri çevresi oluşur.

İçerik pazarlaması, pazarlanılan şeyin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar ve böylelikle internet sitesi trafik çekmiş olur.

Bu faydalar markalar için çok kıymetlidir. Bunlar sayesinde marka hedef kitlenin ne istediğini daha iyi anlayarak gereken şekilde bir strateji belirleyip satın alma eğilimini arttırır. 

İçerik Pazarlaması Hizmeti

Markalar içerik pazarlamasını kendi oluşturdukları ekip tarafından da yapmayı tercih edebilir. Fakat bunun dışında içerik pazarlaması alanında içerik pazarlama ajansları markalarla anlaşarak içerik pazarlaması hizmeti vermektedir. 

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya