Influencer Marketing

Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir? 

Influencer Marketing, Influence kelimesinden türeyen etki anlamına gelen son yılların en başarılı pazarlama yöntemlerinden biridir. Gelişen teknoloji ve sosyal medya kanalları pazarlamayı sosyal medya kanalları üzerindeki fenomenler üzerinden yürütmeye zorluyor.  

Reklam veren kişiler artık yazılı basının işlevinin azaldığını görerek hızla sosyal medya pazarlama araçlarını kullanmayı tercih etmeye başladılar. Şirket ve sosyal medya fenomenlerini bir araya getiren Influencer Marketing hizmeti büyük bir uzmanlık istiyor. Sosyal medya fenomenleri aktörler, sporcular, güzellik uzmanları veya ev hanımları olabilir. Doğru stareteji sosyalmedyada etkileyici kişi ile doğru marka ya da hizmeti  bir araya getirebilmektir.

 Fenomen olan kişinin halkın gözünde güvenilir olması önemlidir. Ürünün ya da hizmetin tanıtımına katacağı katma değerlerden en değerlisi güven konusudur. Fenomenler ürünlerinin inceler ve bir öneri paylaşırsa takipçinin ya da müşterinin bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olur. Bu sadakat ve güveni artırır.  

Influencer Marketing yani etkileyici pazarlamada fenomenin etkileyici olma ölçütü, popülerliği markanın etkileyiciliğini arttırmak amacı ile reklam aracı olarak kullanılır.  

Influencer Marketing Ne Şekilde İşler? Ve KPI Önemi Nedir? 


Marka, ürün ya da hizmetinizin bilinirliğini artırmak yani daha fazla kişi tarafından tanınmasını istiyorsanız;  markanıza uygun fenomen ile yola çıkmanız gerekir.  Fenomen kişinin sadece takipçi sayısı Influencer marketing pazarlama yöntemi için yeterli değildir.  Doğru marka ve doğru etkileyici kişiyi yani fenomeni bir araya getirmek için bazı kriterleri göz önüne almak gerekir. 

Influencer marketing çalışmalarına öncelikle hedef belirlemek ve ölçümlemek ile başlanması gerekiyor. Kilit performans göstergeleri, strateji çalışmasının başında tanımlanan göstergelerdir. Hedefleri belirledikten sonra, hedeflere ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetlerin ilerlemesini ölçmenin nasıl mümkün olduğunu anlamaya devam edelim. 

Örnek üzerinden ilerlememiz gerekirse;  bir market zincirinin hedefi haftalık makarna satışlarını arttırmak ise; ilerleyen hafta + 30 makarna satışı söz konusu olabilir.  Eğer satışlar +30 makarna olarak belirlendi ise bu göstergeye dayanarak hedefe ulaşıldığı düşünebilir. Ancak Influencer marketing pazarlama yönteminde her zaman satışlar doğrudan kadar hızlı değildir. Çünkü bazı eylemler hemen satın almaya yol açmaz ve hedefe ulaşmak için daha fazla adım ve daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Bu durumda, pazarlama sistemini dikkatlice uygulamalı, sürekli ölçmeli ve sabırlı olmalıyız. 

Influencer marketing pazarlama yönteminde fenomen doğru reklam stratejisi ile bir ürünü teşvik ya da spesifik yönlendirecektir. Ancak öyle bir reklam planlaması yapılmalıdır ki; kesinlikle direk reklam olduğu fark edilmemelidir. İndirim kodu vb. çok fazla yöntem kullanılabilir.  

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir? 

Bir sosyal etkileyicinin (fenomenin) takipçileri isteyerek onları takip etmeyi tercih ettiğinden, içeriklerini görmeye isteklidirler. Bu nedenle, bir etkileyici tarafından paylaşılan içerik spam gibi görünmez ve takipçilerine rahatsız etmez. Etkileyici sponsor içerikli olsa bile, estetik olarak kullanıldığı sürece sakıncası olmaz.

Başarılı sosyal hesap sahipleri, takipçilerinin güvenini kazanmak için önemli bir zaman ve çaba harcarlar. Bu kesinlikle bir gecede gerçekleşecek bir şey değildir.  Fenomenler, takipçilerinin ilgisini çeken ilgi çekici bir hikâye yaratır. Takipçiler etkileyicileriyle (fenomen ) uzun süreli bir ilişkinin parçası olurlar. Böyle bir tanıtım yapıldığında ürün ile ilgili akıllarına sadakat ve güven aşılanır. Çünkü takip ettikleri kişiye inanırlar. Ve onların tavsiyelerine ve tavsiyelerine de güvenirler.
 
Sizinle ilginç bir istatistikte paylaşalım; Twitter bir araştırma yaptı ve tüketicilerin neredeyse arkadaşları kadar etkileyicilere güvendiklerini ortaya koydu. Aynı çalışmada, tüketicilerin yüzde 40'ı, etkileyicinin tweetine dayanarak alım yaptıklarını söyledi. İnanılmaz değil mi! Paylaşımlar konusunda da durum farklı değil;  takipçilerin bir etkileyiciden olanları paylaşma olasılıkları daha yüksektir.

Web sitenize kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için sosyal etkileyicileriniz, mükemmel bir kaynaktır. SEO’nuzu artırır ve web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.


Influencer Marketing Aşamaları Nelerdir? 

Etkileyici Pazarlama (Influencer Marketing) konusunda sektörde isim yapmış bir marka ya da tamamen yeni olsanız da: Birçok marka, etkileyici pazarlama çabalarını yapılandırma konusunda hala güvensizdir.

9 adımımız bir kampanyanın gerekli aşamalarını koordine etmenize ve etkileyici pazarlama sürecinize ışık tutmanıza yardımcı olacaktır!

 • Stratejileri Belirle
 • Etkileyenleri Tanımla
 • Analizi Etkileyenler
 • Yaklaşım Etkileyenler
 • Anlaşma Koşulları
 • Sözleşme ve Brifing Kurma
 • Kampanyanızı yürütün
 • KPI'ları Gözden Geçirin ve Kampanya Sonuçlarını İzleme
 • Etkileyenleri Tutun ve İlişkileri Güçlendirin

Influencer Marketing Maliyetli Midir? 

Şirket ya da markalar maliyetleri bilmediklerinden uzak dursalar da en ucuz pazarlama yöntemlerinden biridir. Bunu bir araştırma ile desteklememiz gerekirse Bloglovin’in yaptığı bir araştırmayı sunalım;

 • Instagram'daki çoğu mikro-etkileyicinin, markalı bir gönderi için 250 Dolardan daha az ücret talep ettiğini ortaya koyuyor.
 • Facebook gibi diğer kanallardaki mikro-etkiler için de geçerlidir.
 • Twitter'da çoğu mikro-etkileyici bu tür gönderiler için 200 ABD dolarından daha az ücret alıyor.

Bu araştırma Amerika’da yapıldı ancak Türkiye’de durum farklı değil, en uygun ve geri dönüşü en iyi olan Influencer Marketing pazarlama stratejinizin maliyetini öğrenmek için teklif isteyebilirsiniz.  

Mikro etkileyicilerle çalışıyorsanız, şirket olarak pazarlama bütçenizden çok tasarruf edebilirsiniz. Sadece sizi hedef kitleniz ile bir araya getirmekle kalmaz, aynı zamanda TV reklamlarına veya reklam panolarına göre daha ucuzdurlar.