Instagram Alışveriş Özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram alışveriş özelliği hizmeti son dönemlerde oldukça popüler hale gelen alışveriş özelliğinin kullanılarak ürün ya da hizmetlerin tüketici tarafına ulaştırılmasını sağlayan bir hizmettir. Ancak Instagram bünyesinde bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle aktif edilmesi ve bunun ardından pazarlama sürecine geçilmesi gerekir. Son dönemlerde pek çok Instagram kullanıcısına ürün ya da hizmetlerini hedef kitlelere ulaştırmasına olanak sağlayan bu özellik ile ciddi oranda kazanç sağlamak mümkündür.

Instagram shopping yani diğer adıyla Instagram alışveriş, e – ticaret sitelerinin sahip olduğu ürün ve hizmetleri yine Instagram üzerinden kolayca satmalarına yardımcı olan bir özelliktir. Son zamanlarda oldukça fazla ilgi çeken bu özellik ile pek çok kullanıcı ürün ve hizmetlerini hedef kitleye kolayca ulaştırabilmekte ve satış yaparak kazanç elde etmektedir. Instagram kullanıcıları “Keşfet” alanına giriş yapmasının ardından “Alışveriş” sekmesine tıklayarak kendilerine özel alışveriş ekranına ulaşırlar. Burada birçok e – ticaret sitesi ile karşılaşır ve dilediği bir ürünü seçerek saniyeler içerisinde ürün ya da hizmet satın alabilirler.

Instagram alışveriş özelliği aynı zamanda kullanıcılara aradıkları bir ürün ya da hizmetin farklı çeşitlerini kısa sürede karşısına getirir. Ayrıca ürün ya da hizmetlerin fiyat bilgilerine ulaşmak ya da farklı modellerine göz atmak yine bu alan içerisinde mümkündür. Bunun ardından ürün ya da hizmetler saniyeler içerisinde satın alınabilir.

instagram alışveriş özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği İçin Gereklilikler Nelerdir?

Instagram’da alışveriş özeliğini aktif ederek ürün ya da hizmet satışı yapmak mümkündür. Ancak bunun öncesinde alışveriş özelliğinin aktif edilmesi için birtakım gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Şimdi, Instagram alışveriş özelliğini aktif edebilmek için gereklilikler nelerdir? daha yakından göz atalım.

• Instagram alışveriş özelliğinin aktif edilmesi için öncelikle Facebook ve Instagram hesaplarının birbirine entegre edilmesi gerekir.
• Bunun ardından Instagram hesabı İşletme Hesabı’na geçirilmelidir.
• Ayrıca e – ticaret sitesine sahip olmak önemlidir.
• Satışı yapılacak ürün ya da hizmetlerin e – ticaret sitesine hatasız ve eksiksiz bir şekilde eklenmiş olması gerekir.
• Diğer yandan Facebook Business Manager’da işletme hesabı bulunmalıdır.
• Katalog Yönetici’sinde katalog oluşturulması izlenecek son adımdır.

Eğer Instagram alışveriş özelliğini verimli bir şekilde kullanılmak istiyorsanız Facebook Piksel, Olay ve Dönüşümlerin web sayfanızda kurulu olmasında yarar vardır.

instagram shopping özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram shopping hizmeti normalde Ekim ayına kadar ülkemizde aktif olmayan bir özellikti. Ancak yeni güncelleme ile artık ülkemizde de kullanıma sunuldu. Şu an bu özelliği Instagram üzerinden aktif ederek ürün ve hizmet satışı yapmak mümkün. Peki, Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır? Buna bakalım.

• Instagram alışveriş (shopping) özelliğini aktif edebilmek için öncelikle Facebook Business Manager üzerinde bir işletme oluşturun.
• Daha sonra Katalog Yöneticisi’ne gidin ve burada da bir Katalog oluşturun.
• Sahip olduğunuz ürün ya da hizmetleri katalog içerisine ekleyin.
• Bunun ardından ise Alışveriş Özelliğini Aktif Et seçeneğine tıklayın.
veya
• Yukarıdaki ilk üç adımı sorunsuz bir şekilde oluşturduysanız Instagram profilinizde bulunan Mağazayı Gör seçeneğine tıklayın ve buradan Alışveriş özelliğini onaylatın.
• Alışveriş özelliği onaylanmasının ardından yine aynı bölümden ürün ya da hizmetlerinizi ekleyin.

instagram alışveriş özelliği aktif etme

Sıkça Sorulan Sorular

 • Instagram Shopping (Alışveriş) Hizmeti Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

  Instagram shopping yani alışveriş özelliğini aktif etmenizin ardından Instagram bünyesinde ürün ya da hizmetlerinizi post olarak paylaştığınız sırada “Alışveriş” özelliği ile etiketlemeniz gerekir. Bu şekilde yaptığınız paylaşımlar ile alışveriş özelliğini kullanmaya başlamışsınız demektir.
 • Instagram Alışveriş Özelliğini Aktif Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Instagram’da alışveriş özelliğini aktif ederken bazı önemli hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Bu konuda öncelikle dikkat etmeniz gereken fiziki olarak ürün ya da hizmet satışı yapan bir işletmenizin olması gerekliliğidir. Bunu tam olarak açıklayacak olursak resmi ve gerçek bir işletmeye sahip olmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Bunun yanında bu işletmelerin Facebook ve Instagram hesaplarına da sahip olmanız gerekir. Instagram hesabınız varsa öncelikle bu hesabı işletme hesabına geçirmeli ve sonrasında bu hesabı Facebook hesabınız ile entegre hale getirmelisiniz. Bu işlemin ardından bir reklam hesabının yanında bir de Business Manager hesabı oluşturmanız gerekir. Bir sonraki önemli olan kısım ise Facebook Katalog hesabına sahip olunmasıdır. Facebook Katalog hesabına sahip olma gerekliliğinin altında web siteniz üzerinden satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlerin detaylarını, görsellerini ya da stok bilgilerini Business Manager’a aktarmak yatar. Bu şekilde ürün ya da hizmetlerinize ait tüm bilgileri kolay bir şekilde diğer platforma aktarmanız mümkün olur. Ayrıca yapılan aktarım işlemi web sitenizde gerçekleştireceğiniz güncellemelerin direkt olarak Business Manager’da da güncellenmesini sağlar. Aynı zamanda katalog ürünlerini Facebook ve Instagram üzerinde sponsorlu reklamlar için hedefleme yapmanıza yardımcı olur. Instagram alışveriş (shopping) özelliğini kullanabilmek için gözden kaçırmamanız gereken bir başka önemli ayrıntı da Business Manager üzerinde bir katalog oluşturmanızdır. Katalog oluşturmanızın ardından ise ürün ya da hizmetlerinizi buraya eklemeniz gerekmektedir.
 • Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

  İşletmenizin Facebook tarafından doğrulanması ardından sıra Instagram alışveriş özelliğinin de aktif edilmesine gelir. Instagram alışveriş özelliği için de gerekli olan tüm şartları sağlamanız halinde bu özelliği aşağıdaki gibi aktif edebilirsiniz.
 • Instagram Alışveriş Gönderisi Nasıl Oluşturulur?

  Instagram’da alışveriş gönderisi oluşturmak için öncelikle Instagram adresinize giriş yapın ve bunun ardından gönderi paylaşımı yapılan bölüme gelin. Ürün ya da hizmetiniz ile ilgili fotoğrafı seçin ve sonrasında "Ürün Etiketle" seçeneğine tıklayın. Her görsel ya da video gönderisi için toplam 5 adet ürün, çok görselli gönderiler içinse 20 adet ürün ekleyebileceğiniz unutmayın. Ayrıca işletme profiliniz içerisinde daha önceden paylaşmış olduğunuz gönderileriniz ya da hikayeleriniz için de fiyat etiketlemesi yapabileceğinizi belirtmek isteriz.
before