Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?
parallax

Instagram Engel Tanımıyor!

Instagram Engel Tanımıyor!

Görme engelli kullanıcılar için görülebilir hale gelecek olan Instagram, bunu geliştirdiği yapay zeka yardımıyla başaracak.

Sosyal medya devi Instagram, görme engelli bireyler için imkansız olmaktan çıkıyor. Instagram, görme engelli bireylere yapay zeka yardımıyla fotoğraf okuma fırsatı sunacak. Engelli kullanıcıları unutmayan Instagram’ın yeni özelliği sayesinde görme engelli olan kullanıcılar, ekran okuyucusu ve nesne tanımlama teknolojisi ile platform üzerinde kolayca gezinebilecek. Daha önce Facebook’un da benzer şekilde kullanıma sunduğu bu özellikler şimdi de Instagram kullanıcıları için aktif ediliyor.

Nesneleri Görecek

Yeni özelliğini çarşamba günü yaptığı bir paylaşımla duyuran Instagram, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Instagram’ı görme engelliler için geliştirmekten gururluyuz. Bugünden itibaren, “Keşfet” ve “Profil” sayfalarına alternatif metinler ekliyoruz. Böylece görme engelliler, fotoğrafta ne olduğunu dinleyebilecekler.”

Instagram’ın görme engelli kullanıcılar için sağladığı bu özellik, hem ana sayfa ve profil sayfalarında, hem de keşfet kısmında kullanılabilecek. Engelli kullanıcılar paylaşımlarında herhangi bir açıklamaya yer vermediği takdirde, yapay zeka hemen devreye girecek ve nesne tanıma fonksiyonu ile fotoğraftaki ayrıntıları tanıyarak kullanıcılara betimleyecek. Böylece algılanan nesneler, ekran okuyucusu sayesinde kullanıcılara yüksek sesli olarak okunacak.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form