parallax

İnternet Trendleri 2018 Raporu’ndan Başlıklar!

İnternet Trendleri 2018 Raporu’ndan Başlıklar!

İnternet dünyası ve dijital uygulamalar  her gün biraz daha gelişerek, bizleri sıkı birer takipçileri olacağımız programlarla baştan çıkarmaya devam ediyor. İnternet dünyasına ilişkin trendlerin neler olacağı veya olduğuna dair her yıl bir çok rapor yayımlanıyor. Bu yıl yayımlanan raporlardan biri de Kleiner Perkins Caufield – Byers (KPCB) geldi. İnternet Trendleri Raporu bu kez oluşumun ortaklarından Mary Meeker‘ın adıyla yayımlandı.

İnternet Trendlerine ilişkin bu yıl hazırlanan 2018 Raporu, 294 sayfadan oluşan oldukça detaylı ve  uzun bir içeriğe sahip. Raporun öne çıkan genel başlıklarına baktığımızda; mobilden e-ticarete ve hatta teknoloji devleri arasında bitmeyen rekabete  bir çok  konuya değinildiğini görüyoruz. Örneğin, 2018 itibariyle internetteki insan sayısının 3,6 milyar kişi olması öngörülüyor. Öte yanda, Android telefonların ucuz olması ve WiFi erişiminin yaygınlaşmasının bu gelişmenin yaşanmasında etkili olacağına dikkat çekiliyor.

Raporda ayrıca, ABD’li yetişkinler online dünyada mobil cihazlar aracılığıyla daha fazla zaman geçiriyor. Mesela, 2016 yılında bu günlük mobil kullanım süresi 5,6 saatten  2017 yılında günde 5,9 saate kadar yükselmiş. Kısacası, insanlar mobilde vakit geçirmeyi çok seviyor ve o nedenle bu süre hep artma seyrini koruyor. Öte yandan bu gelişmeye  paralel, reklam bütçeleri de mobile kaymaya devam ediyor. Örneğin, 7 milyar dolarlık mobil reklam oluştuğuna atıfta bulunan rapor, internet dünyasında yer alan platformların, bahsi geçen reklamları alabilmek için güvenli içerikler geliştirdiğine dikkat çekiyor.

İnternet dünyasının yükselen beyaz atlı prensi kripto para, ilgi odağı olmaya devam ediyor. Öyle ki, Coinbase kullanıcı sayısının Ocak 2017’den itibaren yaklaşık dört katına çıkması bu ilginin artarak devam edeceğini gösteriyor. Ses teknolojisini de unutmamak lazım bu trendler arasında, özellikle konuşma tanımanın yüzde 95 oranında  doğruluğa ulaşılmasıyla bu konuda bir dönüş noktasına gelindi demek mümkün.

Bu arada Amazon Echo satışlarının 2017 sonunda 10 milyondan 30 milyona yükselmesiyle satış zirvesine ulaşıldı. Bu nedenle genele baktığımızda teknolojide gerçekleşen kamu ve özel yatırımlar, tüm zamanların en yüksek seviyesinde seyrediyor diyebiliriz. E-ticaret büyümesi hızlandı, şu anda perakende satın alma işlemlerinin yüzde 13’ü artık çevrim içi hale geldi.

Aynı rapordaki bir diğer veri ise, 2017’de Netflix’in benimsenme oranlarına dikkat çekiyor: bu oranlar yıla yüzde 25 gibi bir artış gösterirken, bu oran The New York Times’da yüzde 43 ve Spotify’da yüzde 48 artış oranı olarak gerçekleşiyor. Diğer dikkat çeken bir nokta ise, Freelance çalışma şekli.  Freelance, toplam iş gücünden üç kat daha hızlı büyüyor. Örneğin; Uber, Airbnb, Etsy, Upwork ve Doordash tarafından da kullanılan sistem geçen yıl yüzde 23 büyüme sağladı.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?