parallax

JavaScript Nedir?

Paylaş :

Yazımıza Javascript nedir? Sorusuyla başlayalım. Dünyanın en popüler programlama dillerinden biri olan JavaScript, öncelikle Web sayfalarına otomasyon, animasyon ve etkileşim eklemek için kullanılan bir dildir. Basit görevleri otomatikleştirmekten masaüstü yazılım uygulamaları gibi davranan karmaşık Web sayfaları oluşturmaya kadar her şey için JavaScript kullanılabilir. Bu web geliştiricilerin becerisiyle ilgilidir. JavaScript, Web’in ötesinde yazılımlarda, sunucularda ve yerleşik donanım denetimlerinde de kullanılır.

Html Kodları

JavaScript, Web sayfanızın içeriğini ve stilini değiştirmek için yararlı bir programlama dilidir. Web sayfalarında kullanılan JavaScript bir “istemci tarafı” programlama dilidir. Bu, JavaScript komut dosyalarının Web tarayıcınız olan istemcide okunup, yorumlandığı ve yürütüldüğü anlamına gelir. Buna karşılık, “sunucu tarafı” programlama dilleri, bir web sitesini barındıran sunucu gibi uzak bir bilgisayarda çalışır. JavaScript’in istemci tarafı niteliği, geliştiricilerin web sayfasından sayfanın yeni bir kopyasını yeniden yüklemeden bir Web sayfasını değiştiren ve güncelleyen etkileşimli özellikler eklemelerine olanak tanır.

Temel Otomasyonu Uygulama

Metin işleme ve matematik hesaplamaları gibi standart programlama dili özelliklerine ek olarak, JavaScript tarayıcı ve içinde çalıştığı Web sayfası hakkında çok sayıda bilgiye erişebilir. JavaScript bu bilgileri günün saatine göre özel bir karşılama yazmak için kullanabilir, Web sayfası adresini sayfa altbilgisine ekleyin ve Web sayfasını kullandığınız tarayıcıya göre optimize edin.

Web Sayfası İçeriğini Anında Güncelleme

İki önemli özellik, JavaScript’e etkileşime girerken anında bir Web sayfasını değiştirme gücü verir. Birincisi, JavaScript “olay güdümlüdür”, yani fare tıklamaları, klavye girişi, Web sayfası yükleme veya zaman aşımı gibi olaylara yanıt verebileceği anlamına gelir. İkincisi, JavaScript’in bir Web sayfasının yapısına bir arayüz olan Belge Nesne Modeli’ne (DOM) erişimi vardır. Bu, bir Web sayfasının resimlerini, metinlerini, form alanlarını, stillerini ve diğer öğelerini ve özelliklerini okumak ve değiştirmek için JavaScript erişimi sağlar.

Bulut ile iletişim kurun

JavaScript, Eşzamansız JavaScript + XML (Ajax) kullanarak bir sunucu ile veri alışverişi yapabilir. Bu, güçlü Web uygulamaları oluşturmak için sunucu tarafı kaynaklardan yararlanma potansiyeli sağlar. Ajax ile JavaScript, tamamen istemci tarafı bir uygulamada sunulması mümkün olmayan veya mümkün olmayan bilgi işlem gücüne, verilere ve özel sunucu kaynaklarına erişebilir. Örneğin, Ajax, siz yazdıkça öneriler sağlayan form alanları oluşturmak, Web sayfasını yeniden yüklemeden arama sonuçlarını görüntülemek ve fare imlecinizi hızlıca kaydırarak keşfedebileceğiniz etkileşimli haritalar sağlamak için kullanılabilir.

Avantajları ve Dezavantajlarını Bilin

Web geliştiricileri JavaScript kullanmalarının başlıca nedenleri,  web sitesi ziyaretçilerini çekici özelliklerle çekmek, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve otomasyonla zaman kazanmak için kullanır. Geliştiriciler, javaScript ile tarayıcıya özgü eklentileri korumaya ve desteklemeye gerek kalmadan işlevsellik eklemek içinde bu araçtan yararlanmaktadır. JavaScript, özel bir yazılım gerektirmeden zengin Web uygulamalarını uygulamak için kullanılabilir.

Ancak, güvenlik sorunları potansiyeli vardır. JavaScript motoru güvenlik açıkları, Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma (XSS), Siteler Arası İstek Sahteciliği ve diğer istismarlar, web sitesi ziyaretçilerini ve Web sunucularını hassas verileri tehlikeye atabilecek veya bilgi işlem sistemlerine zarar verebilecek saldırılara maruz bırakabilir.

Potansiyel olarak, dosyalarınızı ve özel tarayıcı verilerinizi çalmak veya bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemek için bir JavaScript güvenlik açığı kullanılabilir. İşletim sisteminizi ve tarayıcınızı güncel tutun. Bilgisayarınızı virüsten koruma yazılımı ile koruyun. Yüksek güvenlik düzeylerini kullanmak, uyarıları ve istemleri açmak ve ActiveX ve Java’yı devre dışı bırakmak için ayarları yaparak tarayıcınızın güvenliğini sağlayın. Bağlantıları takip ederken, kişisel bilgileri girerken, dosya indirirken ve komut dosyalarının çalışmasına izin verirken dikkatli olun.

JavaScript Nasıl Güncellenir?

JavaScript, modern internetin her yerde bulunan bir unsuru haline geldi. Uzmanlar tarafından internete güç veren üç ana teknolojiden biri olarak kabul edilen JavaScript, bir dereceye kadar etkileşim veya web uygulamaları içeren neredeyse tüm web sitelerinde bulunur. JavaScript’in geliştiriciler, web tasarımcıları ve büyük şirketler arasında yaygın kullanımı nedeniyle, internet kullanıcılarının bilgisayarlarında JavaScript’i düzenli olarak güncellemeleri önemlidir. Bunu yapmamak internet tarayıcınızın işlevselliğini azaltabilir ve bazı internet uygulamalarına erişilemez hale gelebilir. Neyse ki, JavaScript’in güncellenmesi nispeten kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Windows için JavaScript Güncellemesi Başlatma

Bir JavaScript güncellemesini planlamanın ve yürütmenin en kolay yolu, Windows işletim sisteminde bulunan Java Otomatik Güncelleme aracını kullanmaktır. Bu program düzenli olarak güncellemeleri ve sürümleri kontrol ederek yazılımınızın düzgün bir şekilde korunmasını sağlar. JavaScript Otomatik Güncelleme aracının cazibesi sunduğu kolaylıktır. Sadece yazılımı yüklemek ve manuel güncelleme planlaması ihtiyacından kaçınmak isteyenler için, Otomatik Güncelleme kolayca uyum sağlayabilir. JavaScript yazılımı ile kullanıcıların aynı zamanda  manuel ayarları kullanarak herhangi bir zamanda güncellemeleri kontrol etmelerini sağlar.

Yunus Korkmaz

Head Of SEO

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?