parallax

Microsoft’tan Grab ile Yapay Zeka Atılımı!

Güney Afrika’da akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren ve bu yönüyle Uber’in rakibi olarak gösterilen Grab, Microsoft ile anlaşarak ses getirecek bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

Güney Afrika’dan çekilme kararı alarak bu yılın başında kaynaklarını Grab’e satan Uber, şu an değeri 3 milyar dolara yaklaşan Grab’in piyasadaki en büyük rakibi konumunda. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, Microsoft ve Grab, “Kendi kendine öğrenme kabiliyetine sahip yapay zeka” teknolojisini Grab’in araçlarına entegre ederek kullanmak için büyük bir iş birliğine imza atıyor.

Öğrenmeye Açık Bir Teknoloji!

Peki, Microsoft’un yapay zeka teknolojisi Grab ile nasıl bir bütünlük sağlayacak? İlk adımda Microsoft Azure serverlarını Grab’in ödeme ve mobil taksicilik sistemine uygun olarak düzenleyerek mobil uygulamada kullanılabilir hale getirecek. Öğrenme kabiliyetine sahip olan yapay zeka sayesinde yolcu, sürücüye bulunduğu konumu anlatmak için Grab uygulaması ile etrafının bir fotoğrafını çekecek. Microsoft’un yapay zekası ise bu fotoğrafı işleyip, yazılı adres oluşturarak sürücüye iletecek.

Bununla da Sınırlı Değil!

Microsoft, açıklamasında ayrıca Grab için yolcu önerilerini dinleme, haritayı geliştirme, sahtekarlığı tespit etme, sürücü veya yolcuların kimliklerini belirleme gibi hizmetleri de sağlayabileceğini ifade etti. Bunun dışında iki şirket arasında araç içi eğlence sistemleri, Outlook entegrasyonu ve ödüllü oyun gibi ek hizmetlerin de dahil edildiği anlaşmalar da yapıldı.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?