parallax

NFC Teknolojisi İle Her Ürün Bir Mecra!

Baş döndürücü hızla gelişen teknoloji her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Teknolojinin kendini ispatlayan ürünlerinden olan NFC, yani yakın alan iletişimi, markaların ürünlerinde dijital kimlik oluşturmalarına olanak sağlayacak.

İnternet çağının nesneler bazında kullanılması ile birlikte birbirine bağlanan nesneler nihayet kullanılabilir bir marka platformu oluşturabilir hale geldi. Bununla birlikte gelişim gösteren NFC teknolojisi de kendini aşarak markaların yaptıkları yatırımlar sonucu istedikleri erişime ve sonuçlara ulaşmalarını sağlayacak yaygın bir ağ oluşturdu. Örneğin, NFC özellikli telefonların sayısında %56 oranında artış yaşanarak bu özellikteki ürünlere cevap verebilen bir platform meydana getirildi.

Daha Etkili, Daha Ekonomik

Tüketicileri ve markaları, nesnelerin internetini kullanarak bir araya getiren tek ajans olan SharpEnd’in kurucusu Cameron Worth, NFC etiketlerinin plastik yerine silikondan üretilmeye başlandığını ve böylece daha ekonomik hale geldiğini belirtiyor. Giyim etiketi üreticisi Avery Dennison’da küresel RFID başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev alan Francisco Melo ise marka müşterilerinin, kendi tüketicileriyle daha doğrudan bağlantı kurmanın yollarını aradığını ifade ediyor.  Melo: “Ürünün dijital bir kimliği ve markayı doğrudan son kullanıcıya bağlamanın bir yolu varsa, ürün bilgilerini paylaşma, değerlendirme, yeniden sipariş verme kolaylığı sağlama, ürünün kaynağıyla ilgili bilgileri gösterme gibi fırsatlar ortaya çıkar. NFC, markaların bir fiziksel ürün ile dinamik dijital içerik ve işlevsellik arasında bire bir bağlantı kurmasının bir yoludur” diyor.

Ürünün Yaşam Süresi Uzayacak

NFC’yi kullanan global markalar arasında dünyanın küçük-büyük herkes tarafından sevilen oyuncaklarından Lego da yer alıyor. NFC teknolojisiyle oyuncaklara hayat veren, oyuncağın yaşam süresini ve değerini uzatan markalardan biri olan Lego, çocukların plastik tuğlalarının NFC özellikli parçalarını kullanarak etkileşime girebilecekleri bir oyun olan “Dimensions”ı yarattı. NFC teknolojisini uygulayan bir atak da spor giyimin dünyaca ünlü markaları Nike ve Adidas’tan geldi. NFC etiketlerini ürünlerine entegre eden perakende devleri, bu teknolojinin müşteri sadakati ve tüketiciye yönelik fayda için nasıl kullanılabileceğini değerlendiriyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?