parallax

Otomobilini Cepten Arayanların Sayısı Artıyor!

Otomobilini Cepten Arayanların Sayısı Artıyor!

Bağımlılığımız arasına mobil araçlar da dahil oldu. Belki de teknolojiyi bu kadar hayatımıza almanın kaçınılmaz sonucudur; mobilin hayatımızın merkezinde yer almasına neden. Bu yönde yapılan araştırmaların sonucu da, zaten bu fikri destekler nitelikte. Örneğin; otomobil almaya karar verdiğimizde; satın almadan önce ortalama 13 saati internette araştırma yaparak geçiriyoruz. Daha sonra otomobili satın alma sürecinde ise, yüzde 71’i oranında mobil cihazları kullanıyoruz ve gün geçtikçe geleneksel yöntemlerin yerini, dijital etkileşim araçları alıyor.

Bu konuda yapılan araştırmalar, aslında bağımsız web sitelerindeki tatmin edici içeriklerin satın alma süreçlerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu da ortaya koyuyor. Ağırlıklı olarak mobil cihazlardan girilerek azımsanmayacak kadar vakit harcanan otomotiv kategorisi, satın alma süreci açısından en karmaşık endüstrileriler arasında yer alıyor. Örneğin, her otomobil, güvenlik, tarz, özellikler, maliyet, finansal alım koşulları ve sayısız kişisel ihtiyaç ve tercih nedeniyle, tahmin edilmesi en zor alanlardan birini oluşturuyor.

Satın Almanın Yüzde 71’i Mobilden!

Bu kadar bilinmezlik içinde yine de otomobil satın alacak tüketicinin satın alma rotasında önemli benzerlikler bulunuyor. Mesela, Autotrader’ın çalışmasına göre, otomobil satın alacak kişilerin yüzde 88’i önce internetten genel bir araştırma yapıyor.

Elbette, bu durum otomobil alacak tüketicinin dijital pazarlamada doğrudan satışa açık olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmemeli. Araştırmalar ortaya koyuyor ki; sıfır ya da ikinci el satın alacak tüketicilerin yalnızca yüzde 36’sı doğrudan markanın kendisinden, yüzde 57’si ise, markanın otomobillerini satan bayinin sitesinden merak ettiği bilgileri ediniyor. Öte yandan, tüketicilerin yüzde 78’i ise tamamen bağımsız mecralardan bilgi ediniyor.

Mesela, tüketicilerin otomobil hakkında gerekli bilgileri aldığı sürece satın alma eğilimleri de o oranda artıyor. Örneğin; ortalama bir kullanıcı 3 aylık otomobil satın alma sürecinde arama motoru, videolar, fotoğraflar, karşılaştırma ve marka sitelerine uğrayarak 900’den fazla dijital noktaya temas etmek durumda oluyor. Kullanıcı böylelikle satın alacağı otomobil seçeneklerini eleyerek satışa doğru yönleniyor. Öte yandan, Google’ın verilerine bakıldığında ise, kullanıcılar satın alma sürecinde yüzde 71 oranında mobil cihazları tercih ediyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?