parallax

Pinterest’ten Teknoloji Devlerine Kafa Tutan Yenilik

Pinterest’ten Teknoloji Devlerine Kafa Tutan Yenilik

Kullanıcılarını yaratıcı hissettiren platformlardan olan Pinterest, sunduğu yeniliklerle dünyamızı zenginleştirmeye devam ediyor. Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından 2010 yılında kurulan platformu bugün aylık ortalama 200 milyon kişi kullanıyor. “Görsel keşif motoru” olarak hayatımızdaki yerini alan Pinterest’in yenilikçi dünyası, üzerine katarak kendini güncellemeye devam ediyor. Şimdi de Pinterest Lens’i kullanıcılarına sunan uygulama, daha kısa sürede daha çok alternatif ile aradığınızdan da fazlasını gözlerinizin önüne getiriyor.

 

Yapay Zekalı Görsel Arama Motoru

Dijital pazarlamada yerini alan Pinterest, Pinterest Lens adında yeni bir ürünü kullanıcılarına sundu. Peki, Pinterest Lens nasıl bir ürün?

 

Kendini “Görsel Arama Motoru” olarak tanımlayan Pinterest Lens, yapay zekâ vasıtasıyla çalışıyor ve kullanıcı gördüğü bir ürünü Pinterest üzerinden arattığında o ürüne benzer ürünleri ve kullanım alanlarını kullanıcıya getiriyor. Örneğin, kullanıcı çektiği bir sebze fotoğrafı ile o sebzeden yapabileceği yemek alternatiflerini Pinterest Lens ile kolayca keşfedebiliyor. Markalar için dönüştürücü olan özellik, bu alanda yer alan diğer oyuncular için “yıkıcı” olarak tanımlanabilir; çünkü hızlı gelişen teknoloji aşinası günümüz tüketicileri, hızla görselliğe yöneliyor. Bu da reklam verenlerin karşısında görsellik odaklı düşünen tüketici kitlesi anlamına geliyor. Örneğin, WARC’un raporladığı verilere göre, Birleşik Krallık’ta 18-24 yaş aralığındaki tüketicilerin yüzde 51’i görsel arama teknolojisinden yararlanıyor.

 

Dijital Pazarlamanın Sert Yüzü

Dijital pazarlamayla entegre çalışan markalar, görsel arama teknolojisinin potansiyelini görmeye başladılar. Mary Meeker Internet Trends tarafından oluşturulan rapora göre, Pinterest kullanıcılarının yüzde 90’ı alacakları ürünlere Pinterest yoluyla karar veriyor. Pinterest, her gün 2 milyon aktif kullanıcının fikir pin’lediği bir platform olarak reklam verenler için özel fırsatlar sunuyor. Pinterest, akıllı lensinin lansmanından sonra, perakende devi Target ile değeri 5 milyon dolar olduğu konuşulan bir işbirliğini kamuoyu ile paylaştı. Bu ortaklık kapsamında Pinterest Lens’i kendi platformunda kullanan Target, müşterilerine fotoğrafı çekilen bir ürünün kendisini ya da benzerlerini Target üzerinden satın alabilme fırsatı sunacak.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?