parallax

Ramazan Ayında, Mobil Dünya Uyanık!

ramazan ayinda mobil dunya uyanik
Paylaş :

Geldi gelecek derken, Ramazan ayı geldi; hoş geldi. Birçok sektörün aksine, Ramazan ayında dijital pazarlama işlerinin ağırdan alınması söz konusu değil.

Hatta Ramazan ayında da pazarlama stratejilerinin bir hayli önem kazandığını söylenebilir. Ülkemiz açısından da özel ve önemli bir yere sahip olan Ramazan ayı, iyi değerlendirilmesi halinde pazarlama stratejileri açısından etkileşimi yüksek bir kitleye ulaşmanıza olanak sağlayabilir. Öyle ki, ilginin yüksek olduğu bu dönemi, pazarlama açısında en doğru şekilde kullanmak geriyor.

Ramazan ayının getirdiği manevi iklimin yanı sıra; insanlar, hem ailelerine hem de kendilerine diğer zamanlara göre, daha fazla vakit ayırıyor. Bu da, online platformlarda geçirilen zamana yansıyor.

Mobil Cihaz Kullanımı Artıyor!

Bu nedenle, insanlar Ramazan ayında mobil cihazlarında yılın diğer zamanlarına göre, daha fazla zaman geçiriyor. Bu açıdan duruma baktığınızda, mobil sitelerin hızlı olması ve kullanım kolaylığı sunma oldukça önemli. Örneğin; Türkiye’de insanların %77’si akıllı telefon kullanıyor, yüzde 66’sı ise internete mobil cihazlarından bağlanıyor.

Kısaca şöyle diye biliriz: Ramazan ayı boyunca da arama motorlarında yapılan sorguların büyük bir bölümü mobil cihazlar aracılığıyla yapılıyor ve Türkiye’de kullanıcıların %82’si arama motorlarına mobilden giriyor. Öte yandan; Ramazan ayının özellikle ilk ve son günlerinde aramalarda artış gözleniyor.

Ramazan ayında, sofraların hazırlanma sürecinde YouTube büyük bir role sahip ve bu ayda YouTube’da yemek ve tarifler özelinde yapılan aramalar %29 artış gösteriyor. Ramazan ayında iftar ve sahurla ilgili videoların yanı sıra, bekleme süresini kolaylaştıracak eğlendirici ve rahatlatıcı videolar ile Ramazan’a özel fırsatları gösteren içerikler de YouTube’da sıklıkla izlenenler arasında bulunuyor.

Mobil video tüm dünyada hızla büyürken, 2015 ve 2017 yılları arasında kullanım oranı açısından en hızlı artan üç ülkeden biri Türkiye oldu. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında, yemek ve tarifler özelinde YouTube üzerinde yapılan aramaların çoğunluğu mobil cihazlardan gerçekleşti.

Ramazan ayı boyunca, zaman hedeflemesine de dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü ulaşmak istediğiniz kitlenin büyük bir bölümü, gece geç saatlere kadar ayakta olacak. Böylece, ulaşılmak istenen tüketicilerin mobil cihazlarda geceleri daha aktif olacağından kampanya hedeflemelerinin buna göre yapılması gerekir.

Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?