parallax

Ramazan’da, Her Üç Kişiden Biri Daha Çok Alışveriş Yapıyor!

Ramazan'da, Her Üç Kişiden Biri Daha Çok Alışveriş Yapıyor!
Paylaş :

Ramazan ayı alışveriş verilerine göre, bu dönem alışveriş hareketliliği bilinenin tersine oldukça yüksek. Bahsi geçen bu dönemde, genellikle gıda ürünlerinin satışında artış yaşanıyor.  Bunun yanı sıra, alımı azalan ürünler konusunda alışveriş türüne baktığımızda ise, tüketicilerin plaj giysisi, oje-aseton ve dudak nemlendiricisi gibi ürünleri almaya ara verdikleri görülüyor.

Ramazan’da alışveriş miktarının artmasına neden olan birinci faktör ise yüzde 42 oranla diğer dönemlere kıyasla daha fazla misafir ağırlanması oldu. Alışveriş konusunda yapılan anketlerle tüketicilerin Ramazan ayındaki alışveriş alışkanlıkları belirlendi. Bu konudaki en yeni tüketici alışkanlıklarını, e-ticaret platformu GittiGidiyor yaptı. Böylece, bu konudaki en sağlıklı ve güncel; Ramazan tüketici alışkanlıkları da ortaya çıkmış oldu. Ramazan dönemindeki alışveriş alışkanlıklarını belirlemek için 10 bin GittiGidiyor kullanıcısının katıldığı genel bir anket düzenlenmiş.

Anket sonuçlarının ortaya koyduğu sonuç oldukça ilginç. Şöyle ki; her üç kişiden biri Ramazan ayında diğer zamanlara göre daha fazla alışveriş yapıyor. Ankete katılanların yüzde 55’inin  Ramazan’daki genel alışveriş tutumlarını “Alışveriş miktarım aynı kalır” şeklinde ifade etmiş, yüzde 33 oranındaki tüketici Ramazan ayında daha fazla alışveriş yaptığını ifade ederken, yüzde 15’lik tüketici kesimi ise, Ramazan ayında daha az alışveriş yaptığını dile getirmiş.

Ramazan’da, Sık Sık Misafir Ağırlanıyor!

Aynı verilere göre, Ramazan döneminde alışverişinizin artma nedeni nedir? Sorusuna verilen cevaplara bakıldığında: yüzde 42 oranında tüketici “Normalden daha fazla misafir ağırlarım”, yüzde 39 oranında tüketici oranı ise  “Normalde yaptığımdan daha fazla gıda alışverişi yaparım”, yüzde 38 oranında tüketici  “Sadece Ramazan’da satın aldığım ekstra ürünler var”,  yüzde 18 oranında tüketici ise, “Oruç tuttuğum için her şeyi canım çeker”, “Ramazan ayında indirimli ürünler almayı seviyorum”, “İhtiyaç sahiplerine gönderiyorum” gibi yanıtlar verirken,  yüzde 14 oranıyla “Alışveriş isteğim bu dönemde yüksek oluyor” yanıtları yer aldı.

Evlere, Yazın Meyve-Dondurma; Kışın Et-Bakliyat Giriyor!

Öte yandan, tüketici alışkanlıklarının belirlenmesine yönelik anketin diğer bir bölümünde “Ramazan dönemi yaz mevsimine denk geldiğinde, bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna, cevap verenlerin yüzde 35’i “İçecek” yanıtını verirken; yüzde 27’si “Su”, yüzde 25’i “Meyve”, yüzde 8’i “Dondurma”, yüzde 3’ü “Elektronik” ve yüzde 2’si “Vantilatör” yanıtını vermiş.

Yine aynı anketin içerisinde yer alan; “Ramazan kış mevsimine denk geldiğinde bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna; yüzde 49 ile “Yiyecek”, yüzde 29 ile “Et”, yüzde 9 ile “Giysi”, yüzde 7 ile “Bakliyat”, yüzde 4 ile “Hurma” ve yüzde “2” ile “Ayakkabı” yanıtları verilmiş. Kısacası, tüketiciler her mevsim ve her durumda, alışveriş yapmaya ve ekonomiyi hareketlendirmeye devam ediyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?