parallax

Reklam Yazabilen Yapay Zekaya Hoş Geldiniz!

Çevre dostu teknolojiyle, geleceğin ürünü kapsamında hayata geçirilen Toyota Mirai, tasarımına yakışır biçimde tanıtıldı. Teknoloji ve bilim meraklılarının ilgisini çekecek bir tanıtımın yapıldığı otomobilin reklamını, binlerce reklamdan oluşan bir kampanya yaratan “Yapay Zeka” yapıyor.

Farklı Hedef Kitleye Farklı Kampanya

Hedef kitlesi teknolojiyle haşır neşir insanlardan oluşan Toyota Mirai’nin potansiyel alıcısına hitap edecek kampanyanın reklam yazarları yerine yapay zeka kullanılarak üretilmesine karar verildi. Mühendisler, psikologlar, bilim insanları gibi oldukça farklı insan tiplerinden oluşan hedef alıcıya hitap edecek birbirinden farklı reklam kampanyalarını oluşturmak için, yapay zeka en iyi yol olarak görünüyor. IBM’in süper bilgisayarı Watson ile geliştirilen kampanyanın ismi ise “Thousand Ways to Say Yes” yani, evet demenin bin yolu.

Binlerce Metin Yaratabiliyor

Toyota Mirai için yapılan kampanya, binlerce farklı reklam metninden oluşuyor. Peki, Watson’ın yapay zekası, reklam metni yazmayı nasıl öğrenmiş dersiniz? Bunu gerçekleştirebilmek için isteneni anlatan, brief’e uygun bir çerçeve çıkarılarak, reklam yazarları tarafından davranış iç görüleri, meslek bilgileri gibi belirleyici yönlere dayanan ve otomobilin özelliklerini anlatan 50 adet metin yazılmış. Watson böylece teknoloji aşığı insanların özelliklerini iyice algılayarak elindeki verilerle insanlar tarafından yazılmış gibi duran binlerce farklı metin oluşturabilir duruma gelmiş.

Yapay zeka tarafından oluşturulan kampanya her ne kadar göz kamaştırıcı olsa da, gerçek reklam yazarlarını tahtından etmesi oldukça zor gibi görünüyor. Yapay teknoloji, çerçevesi çizilen bir konuda metin üretmede her ne kadar yüksek potansiyel taşısa da yaratıcı fikir içeriği ve buna uygun kampanya geliştirme bakımından şimdilik bir umut vaat etmiyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?