parallax

Selfie’nin Kısa Tarihi

Paylaş :

Fotoğrafçılık, 1800’lerin başında ortaya çıktığından beri popülerliğini hiç yitirmedi. Önceleri çok özel durumlarda fotoğrafçı çağırılarak çektirilen fotoğrafların yerini günümüzde dijital kameralar ve cep telefonlarının yaygınlaşması ile “selfie”ler aldı. Peki ilk selfie’yi kim çekti? Nasıl bu kadar popüler oldu?

Selfi’lerin yükseliş çağından çok önceleri, Philadelphia’da bir fotoğrafçı olan Robert Cornelius, kamerasını kurarak dünyanın ilk özçekimini gerçekleştirdi. 1839’da gerçekleşen bu selfie için Robert Cornelius kameranın karşısında 1 dakikadan biraz fazla süre oturup sonrasında lensi örtmek için kameranın arkasına geçti.

Bu ilk fotoğraftan sonra çok yol aldığımız tartışılmaz değil mi?

1900lü yıllarda Kodak firmasının Brownie Box adında ilk portatif kamerayı icat etmesiyle, özçekim de elbette kolaylaştı. Ayna karşısında selfie çeken ilk ergen ise, Rusya’nın efsane prensesi Grand Düşes Anastasya Nikolevna oldu.

1970’li yıllara gelindiğinde, instant fotoğraf makineleri ile amatör fotoğrafçılığa olan ilgi artarak devam etti. Ancak amatör fotoğrafçılık ve selfie asıl devrimini dijital fotoğraf makineleri ile yaşadı.

Selfie kelimesinin internet ortamlarında bilinen ilk kullanımı ise 13 Eylül 2002 yılında, Avustralya’da bir internet forumunda gerçekleşti.

2000’li yılların başında, Facebook henüz online topluluklar üzerinde egemenliğini ilan etmemişken, selfie’ler MySpace üzerinde epey popülerdi. Genellikle banyoda, ayna önünde çekilen bu “My MySpace Pic” fotoğrafları zamane gençleri tarafından bir çılgınlığa ulaşmıştı. Banyoda fotoğraf çekme çılgınlığı elbette “Selfie kazaları” kategorisinde fenomen paylaşımları da beraberinde getirdi.

2008 sonrası, Facebook’un yaygınlaşması, Flickr’in kuruluşu ve ön kameralı cep telefonlarının çıkışı ile selfie çılgınlığı katlanarak çoğaldı. 2011 yılında Instagram’ın kuruluşundan sonra,  çılgınlığın buraya sıçraması da uzun sürmedi. Instagram’a #selfie etiketiyle düşen ilk paylaşım ocak 2011’de yaşam koçu Jennifer Lee tarafından yapıldı.

2013 yılında, Oxford sözlüğü “selfie”yi bir kelime olarak kabul ederek sözlüğe resmi olarak ekledi. 2014 yılında ise, 86. Oscar Ödül Töreni’nin meşhur “Oscar selfie”si Twitter üzerinde paylaşım rekorları kırdı.

Selfie’nin tarihi bundan sonra insanlık tarihi ile paralel ilerleyecek gibi görünüyor. Sizce?

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?