parallax

Şirketler Siber Saldırılara Karşı Yeterince Güvende mi?

Paylaş :

Bununla birlikte dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısı 850 milyonu geçti ve bunların pek çoğu şirketleri hedef alıyor. Peki, durum böyleyken kurumları siber saldırılardan nasıl korumak gerekiyor?

ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, bu kadar çok tehdit karşısında her şirketin dijital saldırıya uğrayacağına kesin gözle baktığını belirterek, kurumların siber saldırılara karşı dikkat etmeleri gereken noktaları sıraladı.

İşte siber saldırılardan korunabilmek için şirketlerin üzerinde durması gereken önemli noktalar…

Güncellemeler Tam Yapılmalı: En önemli kural, maliyetli de olsa yazılımları güncel tutmak, program yamalarını düzenli olarak yapmaktır. Hackerlar siber saldırı yapmak için sistem açıklarını kollarlar.

Çift Faktörlü Koruma (2FA) Uygulanmalı: Şirket verilerine uzaktan erişim gerekiyorsa, mutlaka çift kimlikli doğrulama sistemi kullanılmalıdır (Two-factor authentication). Tıpkı online banka girişlerinde olduğu gibi, sistem girişi için ilgili kişiye telefon üzerinden ikinci bir giriş şifresi iletilir. Sisteme ancak böyle giriş sağlanabilir.

Şirket İçi Güvenlik Politikası Olmalı: Kurum içinde herkes her dosyaya ulaşamamalı. Şirket içinde bir güvenlik ve gizlilik politikası oluşturulmalı. Erişim kuralları belirlenmeli, duyurulmalı. Güvenlikle ilgili personele yüklenecek rol ve sorumluluklar tanımlanmalı.

Eğitim Şart:  Güvenlik konusunda belirlenen rol ve sorumluluklara ilişkin çalışanlara mutlaka bilgi ve eğitim verildiğinde kurum, hatalı kullanım ve kurulumlara maruz kalmayacaktır.

Kurtarma Değil Koruma Yapılmalı: Düzenli olarak lisanslı ve güncel yazılım kullanmanın maliyeti olduğu bir gerçek. Fakat sisteminize sızıntı olduktan, bilgileriniz çalındıktan veya verileriniz şifrelendikten sonra yaşadığınız iş kaybı ve yapacağınız pişmanlık dolu harcamanın maliyeti ne yazık ki daha yüksek olacaktır.

Şifreler Güçlü Olmalı: Sistemlerde güçlü şifreler kullanılmalı, alfa numerik, karmaşık şifreler belirlenmeli, sık aralıklarla değiştirilmeli ve benzer şifrelerin tekrar kullanılması önlenmelidir.

Yedekleme: Olma ihtimali taşıyan her tür siber saldırı veya meydana gelebilecek her tür fiziksel felaket için şirket verileri mutlaka yedeklenmeli. Üstelik mümkünse başka bir lokasyona kopyalanmalıdır.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?