parallax

Snapchat’ten satışa yönlendirmek

Artan popülerliğiyle Facebook’u bile Snapchat benzeri uygulamalar konusunda atım atmaya iten bu uygulama, hedef kitlesine her türlü mecradan ulaşmak isteyen önemli markalara da çeşitli fırsatlar sunuyor.  Eğer Snapchat’in bazı eksiklikler nedeniyle pazarlama aracı olarak kullanılamayacağını düşünüyorsanız fikrinizi değiştirecek bazı noktalara değinelim…
Snapchat kullanımına ilişkin çarpıcı rakamlar

Snapchat’in kullanıcıların yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Üniversite öğrencilerinin yüzde 77’si günlük olarak Snapchat kullanıyor. Yine üniversite öğrencilerinin yüzde 58’i Snapchat kullanarak kupon yollayan markaları destekleyeceğini söylüyor.

Rakamlar ve Snapchat’in tüm dünyadaki yükselişi göz önüne alındığında bu mecrayı pazarlama için kullanmamak önemli bir sosyal medya kitlesine sırt çevirmek anlamına geliyor.
Snapchat’ten satışa yönlendirmek

Snapchat şu an için popüler sosyal medya platformlarından biri olmasa da bazı markalar pazarlama için Snapchat kullanmaya başladılar bile. Snapchat üzerinden indirim kuponu yollayan markalar müşteri topluluklarını artırmayı hedefliyorlar.

Snapchat’te gönderilen resimli mesajın maksimum 10 saniye görünür olması potansiyel müşterileri çabuk hareket etmeye zorluyor. Kuponu görür görmez bir avantaj yakaladığı düşünen kullanıcı, indirimi kabul edip alışverişe girmiş oluyor.  Bu uygulamalar, yeni müşteriler edinmenin yanı sıra mevcut müşterileri memnun etmek için fayda sağlıyor.
Snapchat’in yatırım geri dönüşünü hesaplamanın bir yolu var mı?

Şu an için Snapchat’in resmi bir raporlama seçeneği yok. Bu yüzden de Snapchat faaliyetleri doğrudan analiz edilemiyor.  Ancak Snapchat bu alanda gelişme ortaya koyana kadar, kendi çalışmalarınızla bazı analizler yapabilmeniz de mümkün.

Örneğin; Snapchat’e eklediğiniz kişileri bir tabloda toplayıp, tarih, isim ve mesajları her gün güncelleyebilirsiniz.  Daha sonra arkadaş olduğunuz kişilere ‘’hoş geldiniz’’ mesajı olarak bir teklif ya da kupon sunabilirsiniz. Teklif yolladığınız kişileri bu tabloda düzenli olarak işaretlerseniz, Snapchat üzerinden kaç kişiye ulaşıldığının kaydını kendiniz tutmuş olursunuz. Kullanıcıları spam mesajlara boğmamak için, teklif ve kupon mesajlarını belirli bir takvime göre göndermek akıllıca olabilir.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?