parallax

Sosyal Mecralarda Ne Kadar Sahte Hesap Var?

Paylaş :

Instagram ve Facebook’ta çok sık karşılaştığımız bir durum olan aktif olmayan kullanıcıların hesaplarının kapatılmasıyla markaların gerçek takipçi kitlesi belli oluyor, beğeni sayısı azalsa da etkileşim sayısı artıyor.

– 249 ülkeden, 20 bin web sitesinden ve toplamda 1,45 milyar kullanıcıdan alınan sonuca göre bunların kullanıcıların yüzde 61,5’ini sahte kişiler, spam hesaplar, hackleme araçları oluşturuyor.

– 2012 yılından 2013 yılına geldiğimizde bot trafiği yüzde 21,5 arttı. Bu artışla internette yüzde 50,6 olan bot trafiği yüzde 61,5’e yükselmiş oldu.

– 2002’de Facebook kullanıcılarının yüzde 8,7’si sahte hesaplardan oluşurken bu oran 2014 yılında alınan tüm önlemlere ve sahte hesapların silinmesine rağmen yüzde 11,2’ye yükseldi.

– Twitter kullanıcılarının yüzde 8,5’inin, Instagram kullanıcılarının ise yaklaşık yüzde 10’unun sahte hesaplardan oluştuğu tahmin ediliyor. İki sosyal medya aracı da bu sorunla aktif bir şekilde mücadele ediyor, dönemsel olarak sahte hesaplar siliniyor ama net bir çözüm henüz üretilemedi.

– Wall Street Journal’a gore internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 36’sı sahte, dolandırıcı hesaplardan oluşmaktadır.

– Facebook ve Google gibi siteler aracılığıyla kullanılan tıklama dolandırıcılığı 50 milyar dolarlık bir endüstri haline geldiği tahmin ediliyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?