parallax

Tarihte bugün; YouTube kuruldu!

tarihte bugun youtube kuruldu
Paylaş :

YouTube’un Kuruluşu

YouTube’un kuruluş hikayesi Google’ınkine benziyor. Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç 2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu. Parasal sorunlar nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005’te  Jawed Karim tarafından yüklendi.

Google Tarafından Satın Alınması

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma prensibi Google tarafından düzenlenerek daha uygun bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye ulaştı ve tanındı.

ingilizce adıyla “broadcast yourself” yani “kendini yayınla” sloganıyla yola çıkan Youtube bugün dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi.

Youtube’un en çok izlenen videosu

Youtube’da en fazla izlenen video ise 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan  PSY – “Gangnam Style” videosudur.

Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor. YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

YouTube’dan sonra çok sayıda video paylaşım sitesi çıksa da televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz YouTube’dan kullanıcıların kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor.

Avatar
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM