parallax

Tarifteki İlk Kedi Fotoğrafları

Paylaş :

Kediler ve insanlar, insanlık tarihinden beri birlikteler. Mağara duvarlarından tuvallere kadar geçen süreçte resmetmeye bayıldığımız tüylü dostlarımız, elbette ki fotoğraf makinesinin icadı ile de unutulmadı.

Harry Pointer, tarihteki ilk kedi fotoğrafçısı. 1822-1889 yılları arasında yaşayan fotoğrafçı, sevimli kedilerinin yaklaşık 200 kadar muzip fotoğrafını çekmiş. 1990’lı yıllarda, email yoluyla “tarihteki ilk kedi fotoğrafları” başlığında pek çok kez paylaşılarak fenomen haline gelen bu fotoğraflar, bugün Instagram’da gördüğümüz kedi fotoğraflarının öncüleri. Harry Pointer’dan bu yana, kedi fotoğrafçılığında ve paylaşımında epey yol kat etttiğimiz söylenebilir. CNN’in haberine göre, internette 6.5 milyarı aşkın kedi fotoğrafı var.

Peki ya bizi her daim neşelendiren kedi videoları? Tarihteki ilk kedi videosu, 1894 yılında çekilen sessiz film, Boxing Cats. Bu ilk kedi videosunu, 1903’teki Sick Kitten filmi izledi. İnternete düşen ilk kedi videosunun tarihini izleyemesek de, YouTube’a düşen ilk kedi videosunu gayet iyi biliyoruz. 2005 yılında sitenin kurucu ortağı Steve Chen, “Pyjamas playing with a rope” adıyla kedisinin videosunu yükleyerek sitedeki ilk kedi videosunu yüklemiş oldu. Ertesi yıl “Puppy vs Cat” videoları viral olmaya başlamıştı bile. 2015 yılında, YouTube üzerinde iki milyonu aşkın kedi videosu vardı. 10 yıldaki değişim inanılmaz değil mi?

 

Kedilerin internet devrimi “How Cats Took Over The Internet” isimli bir sergiye bile konu oldu. İnsanlar olarak bu fenomenden pek şikayetçi olduğumuz söylenemez.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?