parallax

Twitter Partnerleri ile İlişkisini Baştan Düzenliyor

Paylaş :

Twitter’da son verilere göre günde 500 milyon, dünya çapında olayların veya etkinliklerin olduğu günlerde çok daha fazla tweet atılıyor. Her kullanıcı bu tweetlerin yalnızca çok küçük bir kısmını görebiliyor. Firehose, bütün tweetlerin gerçek zamanlı olarak görülebildiği, bir tweetin atıldığı anda akışa düştüğü sistemin gayriresmi adı.

Şirketler bu sistem ile ilgileniyorlar çünkü dünyanın her yerinden, ne olup bittiğine dair veri akışı alıyorlar. Özellikle ilgilendikleri belli bir durum veya doğrudan markaları ile ilgili olanları takip etmek istiyorlar ve analiz ediyorlar. Ancak bunu gerçekleştirmek çok pahalı ve verileri gerçek zamanlı işlemek çok karmaşık ve zor.

Günümüzde çok az sayıda firehose partneri var; iki tane. Bunlar NTT Data ve DataSift. Daha önce firehose partnerliğinden çekilen Topsy  ve PeopleBrowser vardı.

Twitter’ın bir çok farklı şekil partnerlik yaptığı şirket var ancak gördüğünüz gibi firehouse partnerleri çok az. Twitter bu firehouse partnerlerine, verdiği filtrelenmemiş tweet akışını 13 Ağustos günü keseceğini belirtti.

Datasift ve NTT Data daha başka bir çok sosyal ağın “firehose” verilerine erişimleri olsa da, filtrelenmemiş Twitter verilerini kaybetmek bu şirketlerin veri değerini çok ciddi bir şekilde azaltacaktır. Hala bir çok Twitter verisine erişebilirler yüksek ihtimalle, ancak hiç bir kısıtlama olmadan gerçek zamanlı tüm veriye erişimleri olmayacak.

Twitter’ın böyle bir adım atmasının ardında bir takım iş süreçleri sebepleri olduğunu tahmin ediyoruz. Kendilerini verinin son kullanıcısına daha yakın konumlandırmak istiyorlar. Ancak bunun Twitter için de olumsuz sonuçları olacak. Firehose verisini partnerler ile paylaşıp bu veri akışı etrafında bir ekosistem kurulması Twitter’a değer katan bir yaklaşımdı. Şimdi Twitter yüksek ihtimalle bu veriyi kendisi dağıtacaktır ancak bu yöntemin bir ekosistem kadar efektif olmayacağını bir çok uzman dile getiriyor.

Belki de Twitter’ın yakın zamanda duyurduğu gerçek zamanlı tweet görüntülüme uygulaması Curator’ın buna etkisi vardır, ne dersiniz?

Kaynak:E-ticaret.mag

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?