parallax

Yapay Zekalar Görev Başında!

Üst düzey yöneticilere çok önemli görevlerin düştüğü günümüz iş dünyasında karar alma, veri analizi yapma gibi pozisyonlarda çalışanlar, yapay zeka araçlarından ve yeteneklerinden oldukça faydalanıyorlar. Forbes Dergisi tarafından yayınlanan rapora göre, firmaların yüzde 44’ü basit işler konusunda yapay zekaya güveniyor ve bilgi işçilerini güçlendirecek yeni çalışmalar yapıyorlar. Yöneticilerin büyük bir kısmı ise iş akışlarının yapay zekalı dönüştürücü bir takım ilerlemelere ulaştığını ifade ediyorlar.

Rutin İşler Teknolojiye Emanet

Yakın bir gelecekte yaşamımıza daha da yayılacak olan yapay zeka, ipleri ele alacak gibi görünüyor. Türkiye yapay zeka inisiyatifi TRAI bin kurucusu Halil Aksu, iş yaşamında oldukça aktif rol alacak olan yapay zeka teknolojisinin, artık daha değerli işlerle uğraşan insanların sırtından rutin işleri alacağını söylüyor. Aksu’ya göre geliştirilen yapay zekaların henüz yapamadığı işlere ise insanlar odaklanacak. Aksu’nun görüşlerine göre, yakın zamanda şirketlerde toplantıları organize eden, izinleri yöneten, seyahatleri ayarlayan, taksi çağıran ve bu gibi basit organizasyon işleri yerine getiren akıllı asistanlar daha sık karşımıza çıkacak. Bunun yanında iş akışlarında da önemli görevleri yerine getirecek olan yeni nesil akıllı sistemler, iş yerlerinin organizasyonel yapılarında da etkin rol alacak; çünkü bağımsız bir hale gelecek olan iş akışları, temelden bir değişiklik ihtiyacını da beraberinde getirecek.

Akıllı Yönetici Çağı

İşyerlerinde üst yönetimden gelen hedefler, talimatlar ve stratejiler alt hiyerarşideki bireylere iletilirken ara kademe yöneticiler bu noktada görev alıyorlardı. Halil Aksu’nun ifadesine göre, bu ara kademe yönetici pozisyonlarının yerlerini de artık akıllı sistemler ve yapay zeka tabanlı sanal yöneticiler alıyor olacaklar. Çalışanların performanslarını gerçek zamanlı olarak takip edecek sanal yöneticiler, hataları belirleyerek işleri planlama konusunda da hassas davranacak. İnsan kaynakları, finans, üretim, satın alma, depo yönetimi, pazarlama gibi pek çok alanda görev yapacak akıllı yöneticiler, insanların çok daha önemli işlerle ilgilenmeleri için büyük bir fırsat yaratacak

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Whatsapp
Sizi Arayalım
Form Doldur
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?