parallax

Yemeksepeti, Dünyadaki Yemek Alışkanlıklarını Belirledi!

Yemeksepeti, Dünyadaki Yemek Alışkanlıklarını Belirledi!
Paylaş :

Yemek deyip geçmemek lazım; mesele derin. Konunun fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik anlamları var. Örneğin, acıkınca doymak için yeriz, canımız çeker aklımıza geldiği için yeriz, mutlu olunca kutlamak için yeriz, üzülünce ise, bu kez de stresten daha çok yeriz.Kısacası yeme eylemi; insanlık tarihi kadar eski.

İşte bu alanda toplumların yemek alışkanlığına yönelik güzel bir derlemesi Yemeksepeti’nden geldi. Marka; Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Latin Amerika’dan Orta Doğu’ya Delivery Hero bünyesinde bulunan 27 ülkenin yemek siparişlerini değerlendirerek kültürlere ve yaşam tarzlarına göre yemek alışkanlıklarını belirlemiş.

Uzak Doğu Ülkeleri Daha Gelenekçi!

Bu sonuçlara göre; Avrupa ülkeleri genelde dünya mutfaklarına ilgi duyuyor. Öte yandan, Uzak Doğu ülkeleri ise daha geleneksel olan kendi mutfağını tercih ediyor. Elbette ülkemizin de yemek alışkanlıklarını unutmamak lazım; toplum olarak bizlerde en çok Lahmacun sipariş etmişiz. Latin Amerika ülkeleri de geleneksel yemeklerini, siparişlerinde üst sıralara taşımış.

Öte yandan; Güney Amerika’ya özgü bir börek çeşidi olan empanada ve şnitzele tarzı et yemeği olan Milanesa; Uruguay, Brezilya ve Arjantin’de verilen ilk üç yemek sipariş arasında bulunuyor.

Avrupan Ülkeleri Farklı Yemekleri Seviyor!

Bu arada Avustralya’da, Tai, Kore, Japon, Vietnam, Hint ve Malezya mutfağı ilk sırada yer alırken; sipariş sıralamasında ise ancak 14. sırada kendine yer bulabildi. Yemeksepeti’nin araştırmasına göre, farklı birçok kültürden oluşan Avrupa ülkeleri, kendi geleneksel mutfaklarından çok diğer ülkelerin yemeklerini tercih ediyor.

Bir diğer detay ise, Avrupa ülkeleri arasında en zengin mutfaklardan birine sahip olan Fransızların da kendi mutfaklarından daha çok dünya mutfaklarına yönelmeleri. Pizzanın anavatanı İtalya da yemek tercihlerinde, en çok kendi lezzetlerini tercih etti.

Yemeksepeti Siparişlerinde Türk Mutfağı, Yüzde 30 Paya Sahip!

Yemek alışkanlıklarına göre, Türkler de geleneksel lezzetlerinden vazgeçmiyor. Öyle ki, Pizza ve Hamburgere rağmen Türkler de eve yemek siparişlerde kebap ve lahmacunu tercih ediyor. Yani şu söylemek söyleyebiliriz: Türk mutfağı yemek tercihi, Yemeksepeti siparişlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor.

before
Dijital dünyamıza siz de katılmak ister misiniz?
form
Sizi Arayalım
Form Doldur Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
  • Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?