FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Paylaş :

Diyelim ki taşındınız ve postalarınızın geleceği adres de haliyle değişti. Eğer yeni adresinizi sizlere posta ulaştıran göndericilere bildirmezseniz postalarınızı alamayabilirsiniz.

Web siteniz için de aynısı söylenebilir: Bir web sitesini bir URL’den diğerine taşıyorsanız, ziyaretçilerinizin doğru yere gönderilmesini sağlamak için gerekli adımları atmanız gerekir. İnternet dünyasında buna 301 yönlendirmesi denir.

 

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, bir web sayfasının bir yerden diğerine kalıcı olarak yönlendirilmesidir.

301 bölümü, yeniden yönlendirilen sayfanın HTTP durum kodunu ifade eder.

301, bir sunucunun tarayıcınıza gönderdiği bir durum kodudur. Bazılarını muhtemelen duymuş olduğunuz; 404 (Bulunamadı) ve 500 (Sunucu Hatası) gibi durum kodlarındandır. 301 yönlendirmeleri o kadar hızlı gerçekleşir ki, genellikle farkında olmazsınız ve kendinizi aradığınız içerik sayfasında bulursunuz.

 

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bir 301 yönlendirmesinin yerine getirdiği diğer önemli rol, arama motorlarındaki etkileridir. İçeriğin nereye taşındığını doğru bir şekilde gösteren kullanışlı durum kodlarına sahip olmak, Google ve Bing gibi arama motorlarının dizinlerini güncel tutmalarına olanak tanır.

301 yönlendirmesini kullanmak isteyebileceğiniz birkaç durum aşağıda belirtilmiştir:

  • İçeriğinizin süresi doluyorsa ve kullanıcıları yeni bir yere yönlendirmek istiyorsanız,
  • İki web sitesini tek bir yeni web sitesi URL’sinde birleştiriyorsanız veya birleştirdiyseniz,
  • Web siteniz için kontrol panelini değiştirdiyseniz veya sitenizi WordPress gibi başka bir panele taşıyorsanız.

301 yönlendirmesinin uygulama süreci, platformdan platforma değişir. Her web sitesi panelinin özelliklerini tartışamasak da WordPress’e yakından bakabiliriz:

 

WordPress’te Bir URL Nasıl Yeniden Yönlendirilir ?

WordPress, dünyadaki en popüler hazır web sitesi panelidir. Bu sebeple WordPress panelinde yönlendirmeleri nasıl yapabileceğinizden bahsetmek faydalı olacaktır:

  1. Sunucunun kendisi aracılığıyla bir yönlendirme uygulayın:

Yönlendirmeleri hızlı ve teknik açıdan uygulamanın en iyi yolu, sunucunun kendisini kullanarak işlem yapmaktır. WordPress, 301 yeniden yönlendirmelerini otomatik yapabilecek bir hizmet sunmaz, ancak bu işlevi gerçekleştirmenizi sağlayacak pek çok eklenti mevcuttur. Sunucunun kendisi aracılığıyla 301 yönlendirmeleri uygularken, bu, sunucunuzun kullandığı yazılıma bağlı olarak değişebilir .Bir yeniden yönlendirmeyi sunucunun kendisi aracılığıyla nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, web siteniz için hizmet kesintisine yol açabileceğinden, uğraşmanızı tavsiye ettiğimiz bir metot değildir – bunun yerine, yazılım ekibinize başvurabilirsiniz.

  1. Ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanarak bir URL’yi yeniden yönlendirin:

Herhangi bir nedenle sunucunuz aracılığıyla bir yönlendirme uygulayamıyorsanız, bir WordPress eklentisi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ancak bu en uygun yöntem değildir. Eklentiler zamanla sitenizi yavaşlatabilir.

Kalıcı Yönlendirme Neden Önemlidir?

301 yönlendirmeleri SEO için çok önemlidir.

Bir ziyaretçi bir bağlantıya tıklarsa ve bir 404 sayfasıyla karşılaşırsa bu, siteyle ilgili deneyimlerini olumsuz yönde etkileyecek ve hayal kırıklığına uğrayarak ayrılmalarına neden olacaktır. 301 sayfa yönlendirmesi, ziyaretçinin siteye kolayca girip gezinebileceği, sonunda onları bir müşteriye veya takipçiye dönüştürebileceği ve içerikle etkileşime girebileceği anlamlarına gelir.

301 url yönlendirme kullanılarak, e-ticaret mağazası sahipleri, müşterilerin olumlu bir deneyim yaşamasını ve çevrimiçi vitrine kolayca erişebilmelerini sağlar. 301 yönlendirmesi, Google’a bir sayfanın kaldırılmadığını veya başka bir şekilde kapatılmadığını söylediği için aynı zamanda güçlü bir arama motoru optimizasyon aracıdır. Bunun yerine, Google’ın Web’de gezinmek için kullandığı çeşitli algoritmalar ve botlar, bir sitenin konumunu değiştirdiğini fark edecek ve buna göre güncelleme yapacaktır. 301 yönlendirmelerinin doğru kullanımı, arama motoru sıralama konumunu korur ve hem SEO hem de müşteri tarafında sorunları önler.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar