FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Programatik Reklamcılık

2020’li yıllarla beraber yepyeni reklamcılık seçeneklerinin popüler olduğunu söylemek gerekir. Onlardan birisi de programatik reklamcılık! Geleneksel reklamcılık metotlarına kıyasla farklı özellikler barındıran programatik reklamcılığın çok sayıda avantajı bulunur. Birçok kişinin aklında programatik reklam nedir sorusu vardır.

Programatik Reklam Nedir?

Programatik reklamcılık; yayıncı ile reklam veren arasındaki satın alma işlemlerini borsalar üzerinden sağlayan bir seçenektir. Tamamen veriye dayalı bir seçenek olmakla beraber anlık teklifler ve buna bağlı birtakım yöntemler önemli bir yer tutar. Programatik reklamcılıkta satın alma işlemlerinde insan kararı devre dışıdır. Bir başka deyişle, tüm satın alma işlemleri; yazılımlar tarafından verilen kararlarla gerçekleştirilir.

Programatik reklamcılık; sektörde bilhassa real time bidding ile karıştırılır. Fakat, real time bidding; programatik reklamcılığın kullanmış olduğu satın alma biçimlerinden yalnızca birisidir.

Programatik Terimleri

Programatik reklam terimlerinin sayısı bir hayli fazladır. Reklam verenler, yayıncılar ve söz konusu alışverişin gerçekleştiği alanlar; bu reklamcılık seçeneğinde önemli yer tutar. Buna ek olarak, birçok terimin de kendisine yer bulduğunu söylemek gerekir.

  • DSP (Demand – Side Platform): Talep yönlü platform olarak Türkçeye çevrilebilir. Reklam verenlerin taleplerini kullanan yazılımlara talep yönlü platformlar adı verilir. DSP yazılımı; bilhassa reklam verenlerin reklam yerleşimleri satın almasını mümkün kılan bir araç olarak dikkat çeker.
  • SSP (Supply – Side Platform): Arz yönlü platform olarak Türkçeye çevrilebilir. Programatik reklam sektörde çok fazla şeyi değiştirmiştir. Çünkü, programatik öncesinde yayıncılar reklam verenlere ulaşmak zorundaydılar. Hatta, reklam alanı satmak gibi bir sorumlulukları vardı. Ancak, bu işlem, manuel bir şekilde yapılıyordu. Programatik sayesinde söz konusu süreç manuelden otomatik hale geldi. SSP; yayıncıların envanterlerini reklam borsalarına bağlamak adına kullandıkları araç olarak tanımlanabilir.
  • Ad Exchange: Reklam borsaları olarak tanımlanabilir. Reklamların ve envanterin alım satımının gerçekleştiği yer olarak bilinir. Hem internet sitelerinin hem de ad networklerin envanteri satın almak isteyen reklam veren ve ajanslarla buluştuğu alana Ad Exchange adı verilir.
  • RTB (Real Time Bidding): Gerçek zamanlı fiyatlama olarak Türkçeye çevrilebilir. Programatik reklamcılığın çalışma prensibi olarak özetlenebilir. Herhangi bir reklam alanı için yapılan açık arttırma işlemi olarak tanımlanır. Dijital bir açık arttırma olarak bilinen bu seçenek; programatik reklamcılığın anlaşılması noktasında önemlidir. Ancak, geleneksel açık arttırma ile arasında birtakım farklar bulunur. Makine öğrenimi dolayısıyla milisaniyeler içerisinde gerçekleşen bir açık arttırmadır. İnternet sitesi açılana kadar geçen süreçte reklam alanına en yüksek teklifi veren ve istenilen şartları karşılayan reklam verenin reklamı gösterilir.
  • DMP (Data Management Platform): Data yönetim platformu olarak tanımlanabilir. Kullanıcıya ait olan datanın kategorilere ayrılmasıyla elde edilen ve data yönetim merkezinde toplanan bilgi olarak tanımlanır. Bilhassa reklam veren kişinin en uygun reklam stratejilerini oluşturmasında işe yarar.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya