FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Influencer Marketing Nedir? Avantajları Nelerdir?

Influencer Marketing Nedir? Avantajları Nelerdir?
Paylaş :

Sosyal medyanın büyümesi ve gelişmesiyle ortaya çıkan influencer kavramı, Türkçe anlamıyla ‘’etkileyen, etki eden’’ demektir. Dolayısıyla sosyal medyada belli bir takipçi kitlesine ulaşmış ve insanlar üzerinde herhangi bir etki bırakan her kullanıcıyı influencer kategorisinde değerlendirebiliriz.

Influencerlar, micro influencer ve macro influencer olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Micro influencerlar, 10.000-50.000 aralığında takipçi sayısına sahip kullanıcılardır. Macro influencerlar ise, 100.000 ve üzeri takipçi sayısına ulaşmış kullanıcılardır. Influencerlar genel anlamda; enterteener influencerlar, life style influencerlar, gamer influencerlar şeklinde sınıflandırılır.

Sosyal medyanın gücünü fark eden markalar, belli bir kitleye hitap eden influencerlarla iş birliği yaparak markasının ve mevcut ürününün bilinirliğini arttırmayı amaçlar.  Bu bağlamda gelişen sektörle birlikte ‘’influencer marketing’’ kavramı ortaya çıkar. Etkileyici pazarlama anlamına gelen influencer marketing, yüksek takipçili kullanıcıların etkileşimlerini analiz ederek pazarlama kanalları üzerinden tanıtım çalışmaları yapılmasını sağlar. Yani influncer marketing ajansları marka ve influencer arasında bir köprü görevi görüyor diyebiliriz.

 

Influencer Marketing Kullanım Alanları:

  • e- WoMM İletişim Kanalı: e- WoMM iletişim kanalı, mevcut müşteriler veya önceki müşteriler tarafından markanın veya ürünün sosyal medya kanallarındaki olumlu- olumsuz yorumları olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir ürün satın alırken; o ürünü daha önceden satın almış insanların yorumlarını okuyarak fikir sahibi olursunuz. Bu da ürün hakkında gerçekçi bir şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bütün bu yorumlar da ürünü satın alıp/almama fikrinizi  büyük oranda etkiler.
  • Kalıcı İçerik: Sosyal medya platformları üzerinden verilmiş olan bir reklam kampanyası, sosyal medyadaki içeriklerin kalıcı olmasından ve her an karşımıza çıkabiliyor olmasından dolayı reklamın yayınlanış tarihinden aylar sonra da izlenebiliyor. Bu durum da markaya, 6 ay sonra olsa bile müşteri kazandırabiliyor. Ayrıca bu durum, markalara düşük CPA yani düşük maliyeti de sağlamış oluyor.
  • Düşük CPA: CPA, kullanıcı edinme maliyeti anlamına gelir. Yukarıda bahsettiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak; ürün veya marka tanıtımı için, bir influencera 1000 TL maliyet ayrılıyorsa ve bu influencer 6 ay sonra bile markaya etkileşim veriyorsa, bu durum marka için oldukça olumlu bir sonuçtur. Yani marka, düşük CPA ile yüksek ve kalıcı etkileşimler elde etmiş olur.

 

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Influencer marketing; hedef kitlenizi büyütmede, markanızın bilinirliğini arttırmada ve satış yapmada oldukça önemli bir rol oynar. Influencer olarak nitelendirilen kullanıcılar, sosyal medya platformları üzerinden yediğini-içtiğini, gezip gördüğü yerleri, ailesini, arkadaşlarını, evini kısacası tüm hayatını paylaşarak takipçileri arasında belli bir bağ kurar. Bu güven ortamını oluşturmak, kullanıcıyı, influencera yakınlaştırır ve kullanıcı artık bu kişiyi bir arkadaşı olarak görmeye başlar. Tüm bunların sonucunda da influencerın önerdiği ürünler, markalar kullanıcılar tarafından ilgi görür.  Örneğin; bir arkadaşınızın önerdiği ürünü gönül rahatlığıyla ve tereddüt etmeden alırsınız. Sosyal medya platformlarında da belli bir kitleye ulaşmış kullanıcılar, takipçileriyle güvenli bir bağ kurdukları için ve kullanıcılar, influencerları arkadaşıymış gibi gördükleri için, önerdikleri herhangi bir ürünü tereddüt etmeden satın alırlar.

Bütün bu bilgilerin ışığında; influencer marketingin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Markanızın bilinirliği artar ve hedef kitleniz büyür.
  • Influencer, ürün ve hizmetlerinizi takipçi kitlesine en samimi şekilde pazarlayarak markaya karşı bir güven ortamı oluşturur ve markanın satışlarının artmasını sağlar.
  • Markanızın veya ürününüzün tanıtımını yapmak için doğru influencerı seçtiğinizde, hedef kitlenize ulaşmak kolaylaşır.
  • Influencer marketing bütçeleri, geleneksel reklam pazarlama maliyetine göre daha düşüktür.
  • Klasik pazarlama yöntemiyle ulaşamadığınız rakamlara, influencer marketing ile ulaşabilme imkanına sahipsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya