FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Linkedin Reklamları

Günümüzde dijital reklamların önemi bir hayli yüksektir. Dijital dünyadaki reklamcılığın öneminin artmasının sebebi, ticaret ve iş dünyasının da her geçen gün sosyal ağlarda daha etkin bir hale gelmesidir. İş dünyasındaki insanların birbirleriyle iletişim ve etkileşim halinde olmasını amaçlayan ve profesyonel dünyanın sosyal medyası olarak son derece popüler olan Linkedin’de kullanıcılara gösterilen reklamlar, profesyonel kimlikli bir hedef kitleye hitap ederek reklamverenler için ciddi avantaj sağlar.

Linkedin Reklam Platformunu Neden Kullanmalıyız?

Linkedin reklamları, diğer sosyal medya alanlarındaki reklam çalışmalarından farklı niteliklere sahiptir. Çünkü Linkedin, kullanıcı profili olarak çok yüksek bir oranda profesyonel kimliğiyle ön plana çıkan insanları bir araya getirir. Bu yüzden de özellikle B2B (Business to Business) reklamcılığı için en uygun tercih, Linkedin reklamlarıdır. Linkedin reklamları, reklamverenler için birbirinden farklı birçok şirketten ve sektörden CEO, üst düzey yönetici, İK, şirket sahibi ve çalışanları hedef kitle olarak sunar.

Linkedin Reklamları ile İşimi Büyütebilir miyim?

Linkedin reklamları, doğru hedefleme ve planlama ile uygulandığı takdirde iş hayatında büyüme için büyük avantajlar sağlar. Profesyonel hedef kitleye yönelik doğru reklam stratejileri uygulandığı takdirde hem reklamını yaptığınız ürün ya da hizmetin hem de işletmenizin tanınırlığını ve saygınlığını arttırabilirsiniz. Bu anlamda potansiyel müşterilere ya da iş ortaklarına ulaşmak için en uygun mecra olan Linkedin, hedef kitle yapısı anlamında benzeri kolay bulunmayan özgün bir platformdur.

Linkedin Reklamları Hedefleme Kriterleri

Linkedin hedefleme kriterleri, B2B reklamcılık adına oldukça alternatifli ve işlevsel filtreleri bir arada sunuyor. İş dünyasındaki insanlardan nitelikli bir hedef kitle belirleme adına her şeyden önce lokasyon kriteriyle ön plana çıkan Linkedin reklamları; Şirket Adı, Şirket Endüstrisi, Şirket Büyüklüğü, İş Kıdemi, İş Unvanı, Okul, Okul Bölümü, Diploma Notu, Üye Olunan Gruplar, Yetenekler, Yaş, Cinsiyet, Tecrübe Durumu, Şirket Bağlantıları ve Takipçileri gibi birçok önemli hedefleme kriterini kapsıyor.

Linkedin Reklam Maliyetleri

İnternet reklamcılığının maliyetini belirleyen şey, başlıca reklamın ulaşacağı kişi sayısı ve reklamın yayında kalacağı süre ile ölçülür. Linkedin reklamları, bu anlamda diğer sosyal mecralara göre biraz daha yüksek bir maliyet ile çalışır ama hedef kitle belirleme ve reklamları doğru kişilere sunma konusunda daha isabetli bir süreç vadettiği için bu maliyetin geri dönüşü de tatmin edici olacaktır. Linkedin aracılığıyla dünyanın en büyük şirketlerinin yöneticilerine kadar ulaşmak mümkündür.
Linkedin reklamları, hedef kitleye göre farklı maliyetler gerektirebilir. Bu da demek oluyor ki geniş bir hedeflemede tıklama ücretleri 2-3 dolar iken daha dar hedeflemelerde bu maliyet 6 dolara kadar varabilir.

Linkedin Reklam Modelleri:

– Linkedin Text Ads (Metin Reklamlar): Reklam metinlerinin, istediğiniz profesyonel kitleyi belirledikten sonra ona uygun şekilde hazırlanarak yayımlandığı reklamlardır. Ücretlendirmeleri tıklama veya gösterim başına yapabilirsiniz.
– Linkedin Sponsored Content (Sponsorlu Reklamlar): Bu reklamlar Facebook reklamları gibi gönderiyi öne çıkartan bir reklam modellerinden biridir. Bu reklam türü ile şirket sayfanızdaki içerikleri ön plana çıkarabilir ya da yeni içerikler yaratabilirsiniz.
– Linkedin Display Ads (Display Reklamlar): Diğer reklam modelleri ile aynı hedefleme seçeneklerine sahip olan Display reklamlarda farklı olarak, reklam alanlarının konumları ve boyutlarını belirlemek tamamen sizin elinizde. Özellikle sitelere trafik çekmek istediğinizde Linkedin Display Reklamları bu anlamda daha efektif olacaktır.

– Linkedin Sponsored InMail (Sponsorlu Linkedin Mailleri): Linkedin, Sponsored InMail reklam modeli sayesinde Linkedin’de yer alan 500 milyon kullanıcıya e-mail ile ulaşma fırsatı elde edersiniz. Diğer reklam modellerinde olduğu gibi Linkedin Sponsored InMail reklamlarında da hedefleme yapabilirsiniz.
– Linkedin Follow Company Ads (Şirket Takip Reklamları): Bu reklam modeli daha çok şirketler tarafından Linkedin üzerinden kişi sayısını arttırmak için tercih edilmektedir. Linkedin Follow Company Ads reklam modelinde hedef kitlelerini teşvik etmek isteyen şirketler, şirket ile eşleşmiş şekilde profillerini gösterirler.

CRM Medya, Linkedin reklamları hizmeti ile sunduğunuz ürün ya da hizmeti profesyonel dünyadaki önemli kişilerle buluştururken uygun maliyet ve optimum verim elde etmenize yardımcı olur. Siz de CRM Medya Linkedin reklamları ile ayrıcalıklı hizmetlere erişmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfa Analiz

Sayfa Analiz

Linkedin reklamlarına başlamadan önce müşterinin web sitesi ve sayfa analizinin yapılması gerekmektedir. Yapılan anlizler ve müşterinin beklentileri doğrultusunda çıkılacak reklam modelleri belirlenmektedir. Belirlenen Linkedin reklam modellerinde kullanmak için tarafımızdan görsel, metin ve video oluşturulmakta veya müşteriden talep edilmektedir. Oluşturulan Linkedin reklam modelleri, onaylandıktan sonra reklamlar yayına alınmaktadır.

Hesap Optimizasyonu

Hesap Optimizasyonu

Linkedin Reklam sürecinin ilk aşamasında müşteriden alınan bilgiler doğrultusunda konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi birçok kriterde hedeflemeler yapılmaktadır.Reklamlarından daha iyi performans alabilmek için 3 - 5 - 7 gün aralıklarla optimizasyon yapılması gerekmektedir. Optimizasyon sürecinde devam eden reklamlardan alınan performansa göre detaylı optimizasyon çalışması yapılmaktadır. Doğru kitlenin,yaş aralığının, cinsiyetin ve bölgenin belirlenmesi ile doğru hedef kitleye erişmek amaçlanmaktadır. Maliyeti yükselten reklam modellerinin kapatılması veya yeni reklam modellerinin açılmasıyla süreç devam etmektedir.

Raporlama

Raporlama

Yapılan Linkedin reklam çalışmasının müşterini beklentisi ( Form, Gösterim, Beğeni, Site Ziyareti...) doğrultusunda haftalık veya aylık detaylı rapor gönderilmektedir. Hazırlanan rapor verileri tamamen Linkedin panelinin verdiği veriler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Linkedin Reklamları Soruları

CRM Medya ile Linkedin reklamlarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Reklam sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 • Linkedin reklamları verimli midir?

  Linkedin dünyada 200 ülkede, 500 milyon kişi tarafından kullanılan en büyük, en aktif ve en etkili profesyonel ağ olarak dikkat çekiyor. Linkedin, dijital raporlara göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının %25’inin, yani yaklaşık 12 milyon profesyonelin de kullandığı bir ağ. Linkedin kullanıcılarının profillerini daha belirgin ve daha net analiz etmek mümkün. Her bir kullanıcı profilinin aslında online bir CV niteliğini taşıdığını göz önüne alırsak kullanıcı davranışları ve ilgi alanları arasındaki ortak noktaları fark edebiliriz. Bu açıdan benzer alanlara sahip kullanıcılara tek kanaldan kolayca ulaşmak mümkündür.

 • Linkedin hedefleme seçenekleri nelerdir?

  Linkedin reklamlarında çok sayıda hedefleme seçeneği bulunmaktadır. Örneğin:
  Konum: Linkedin reklamları için coğrafi konum belirlemeniz zorunlu tutulan alanlardandır. Reklam gösterimleri üyenin bildirdiği konuma veya IP adres konumuna göre belirlenir.
  Şirket Adı: Reklamlarınızı bir firma çalışanlarına özel olarak yayınlamak istediğinizde hedeflemelerinizi şirket adına göre yapmalısınız.
  Şirket Büyüklüğü: Şirketlerin potansiyellerine göre çalışanlarını hedefleyerek bir tanıtım yapmak ve onlara ulaşmak istediğinizde şirket büyüklüğü kriterini dikkate almalısınız.
  İş Unvanı: Bu seçenek üye profilindeki iş unvanlarına göre seçim yapmak istediğinizde uygun bir alternatif olacaktır.

 • Linkedin eşleşen hedef kitle nedir?

  İşiniz için gereken kitlelere ulaşmak istediğiniz takdirde Linkedin’in güçlü profesyonel verileri ile kendi verilerinizi birleştirmenizi sağlayan özel hedefleme yeteneğine sahip araçlarından yararlanabilirsiniz. Eşleşen Hedef Kitle sayesinde ziyaretçilerinizi yeniden hedeflemeniz mümkün. Ayrıca şirket listelerini veya e-posta adreslerini de güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya