FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Instagram Hashtag Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Instagram Hashtag Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
Paylaş :

Hashtagler, özellikle Instagram’da belli konuları takip etmek isteyen kullanıcılar için oldukça önemli. Markalar ise hashtag kullanımını, hedef kitlesine ulaşmakta en iyi araçlardan biri olarak görmektedir. Hashtag kullanmak, içeriklerin daha çok beğenilmesine ve daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olur. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle Instagram’da markaların en çok düştüğü hatalardan biri, daha fazla kişiye ulaşmak için gönderi içerisinde çok fazla hashtag kullanmaktır. Bu firmaların kurumsal kimliğine gölge düşürebilmektedir. Buna ek olarak mevcut takipçilerinin de firmaya karşı antipati besleyip, takipten ayrılmalarına sebebiyet verebilir. Doğru olan, gönderi metninde sadece firma ya da projenin kurumsal hashtagini kullanmak, konuyla ilgili diğer hashtagleri yorum kısmında ayrıca paylaşmak olacaktır.

Instagram’ı marka yönetimi için kullanacak firmaların çok iyi bir hashtag stratejisi ve planı olmalıdır. Paylaşımların amacı ve düzeni olmadığı zaman, hedef kitleye ulaşmak uzun zaman alabilir.

Instagram, bir gönderide 30 hashtag kullanımına izin vermektedir. Ancak bu bir gönderi içerisinde, 30 hashtag hakkını da kullanmanız anlamına gelmez.

Paylaşılan içerik ile ilgisi olmayan hashtagleri kullanmak, hedef kitlenizle aranızda uçurum açılmasına yol açacaktır. Bu firmanın sosyal medya üzerindeki hedefinden uzaklaşmasına neden olabilir. Paylaşılan içerik ve görsel ile ilgili hashtaglere ağırlık verildiği takdirde, proje veya firmanın amacına ulaşması daha çabuk olacaktır.

Markanızın bulunduğu sektör ile ilgili popüler hashtagleri kullanmak doğru bir seçimdir. Burada örnek verecek olursak; otomotiv sektöründe bulunan bir firmanın, gıda sektörünü ilgilendiren hashtagler kullanması alakasız ve amacından uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bunların yanında belirlediğiniz hashtagleri kullanmadan önce, Instagram’da aratıp popülerliğini analiz etmek doğru bir adım olacaktır. Hashtag analizinizi gerçekleştirirken; TagBoard, Keyhole.co, Hashtracking gibi web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Markanızın sosyal medya üzerindeki hedef kitlesine ulaşmasını, bu püf noktalarını dikkate alarak kolaylaştırabilirsiniz.

F.Deniz Polat

Sosyal Medya Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya