FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı
Paylaş :

Sosyal Medya Uzmanları, bir şirketin çeşitli sosyal medya platformları için çekici ve yaratıcı dijital içerik oluşturmaya odaklanır. Sosyal Medya Yöneticisine rapor verecek ve müşteri katılımını ve marka bilinirliğini artıracak bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için dijital pazarlama ekibiyle yakın çalışacaksınız.

Sosyal Medya Sorumlusunun Sorumlulukları:

 • Şirketin marka kimliğiyle tutarlı sosyal medya içerik planları geliştirmek.
 • Sosyal medya yayınlarının metinlerini yazma ve düzenleme, müşteri katılımını artırma ve sosyal medya kampanyalarını geliştirme de dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında tutarlı ve anlamlı içerik oluşturma
 • Yüksek hacimli günlük sosyal medya yayınlarını yönetme.
 • Sorgulara zamanında yanıt vermek de dahil olmak üzere sosyal medya takipçileriyle iletişim kurmak.
 • Sosyal influencer programlarını geliştirmek, yönetmek ve sosyal influencer etkinliklerine katılmak.
 • Şirketin sosyal medya varlığını ve performansını izlemek ve değerlendirmek için Google Analytics, Hootsuite Pro ve Facebook Insights gibi analitik araçları kullanma.
 • Sosyal medya pazarlama çalışmaları hakkında aylık raporlar hazırlamak.
 • En iyi sonuçlar için sosyal medya pazarlama stratejisini için öneriler sunmak.
 • Sosyal medyada en iyi uygulamalar ve ortaya çıkan eğilimler hakkında güncel bilgilere sahip olmak.
 • Gerektiğinde diğer görevleri yapmak.

Sosyal Medya Uzmanı Gereksinimleri:

 • Gazetecilik, iletişim, pazarlama veya ilgili bir alanda lisans derecesi.
 • Bir şirket veya ajans ortamında içerik planlama ve yönetme dahil 3 veya daha fazla yıllık sosyal medya deneyimi.
 • Mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri, sosyal medya yönetimi ve stratejisi hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmalıdır.
 • Çeşitli analiz yazılımlarını kullanma deneyimi.
 • HTML ve CSS çalışma bilgisi.
 • Görevleri önceliklendirme yeteneği ile çoklu görev ve zaman yönetimi becerileri.
 • Hızlı, yüksek basınçlı bir ortamda çalışabilme.

Sosyal Medya Uzmanı Her Zaman Öğrenmeye Açık Olmalı

Sosyal Medya Uzmanı her zaman öğrenmeye açık olmalıdır, çünkü başarılarının önemli bir bileşeni budur. Sosyal ve dijital pazarlama “En İyi Uygulamalar” sürekli olarak değişmektedir, dolayısıyla geçerli endüstriye özel konferanslarda ve kanıtlanmış etkili çeşitli çevrimiçi kurslarda eğitime katılım için bir bütçe ayrılmalıdır.

CRM Medya Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Neler Yapar?

CRM Medya Sosyal Medya Uzmanları sosyal medya pazarlama planı oluşturur ve uygular. Pazarlama planı aşağıdaki bileşenleri içerecektir ve en az 90 günde bir gözden geçirilmelidir.

 1. Marka Geliştirme

“Neden” müşterilerin satın alma nedenidir. Harika bir “neden buradan satın almalısınız?” mesajı şirketinize özgüdür, gerçeklerle (ödüller, sayılar, mağaza içi politikalar) desteklenir ve kullanıcılara “Benim için neler var?” merakı yaratır.

 1. Hedef Müşterileri Belirler

Ürününüz veya hizmetiniz muhtemelen tüm insanlar için ilgi çekici olmayabilir. Pazarınızın odak noktasını sıkı tutmanız gerektiği fikrini kabul edene kadar, işletmenizin büyüme yeteneğini kısıtlarsınız. Kime ulaşmak istediğiniz hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, mesajınızı lazerle hedeflemek için verileri kullanabilirsiniz. Facebook, ürün veya hizmetinizle ilgilenen kitleleri keşfetmek için çok değerlidir.

 1. Net Hedefler Koyar

Tüm pazarlama planları tanımlanmış, gerçekçi hedefleri içerir. Sonuçları “gördüğünüzü” söylemek yeterli değildir. Sonuçlarınız hedeflerinize ve amaçlarınıza bağlanmalıdır. Hedef belirleme ve strateji olmadan YG’yi (Yatırım Getirisi) asla bilemezsiniz.

Hedefler belirlerken, işletmenin karşılaştığı zorlukları belirlemek önemlidir. Bunlar en yaygın olanlarıdır:

 • Yetersiz web sitesi trafiği ve / veya yetersiz ziyaretçi
 • Zayıf marka bilinirliği
 • Müşteri elde tutma oranının düşmesi
 • Kötü çevrimiçi itibar
 • Yavaş satışlar
 1. Görsel Tasarım Stratejisi Oluşturur

Görsel içeriğin görüntüleyici üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. Görsel markanız tutarlı olmalıdır. Durum güncellemeleriniz, açılış sayfalarınız veya Facebook reklamlarınız olsun, kitlenin gördüğü şey hatırlayacağı şeydir. Etkileyici olduğundan ve konuyu anladığından emin olun.

Bilgili web geliştirme, içerik pazarlama başarınız için çok önemlidir. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edebilecekleri ve arama motorlarının daha fazla yetki vermek için tarayabileceği bir içerik merkezi tutmalısınız.

Markasını iyi tanıyan bir sosyal medya uzmanı, markanın sayfasında ne yayınlayacağını iyi bilmesi gerekir. Firmanızla ilgili; markanızı benzersiz kılan şey nedir? İnsanlar sizden mal satın almak ister mi? Bu soruyu ayrıntılı olarak cevaplayın. Hedef müşterilerinizi açıklayın. İlgi alanları, endişeleri ve sorunları nelerdir? Yayınladığınız içerikle satın alma kararına gelmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Pazarda olmayan hayranları unutmayın. Sizinle zamanlarını ilginç hale getirmek için onlara neler sunabilirsiniz?

 1. Tanıtım Stratejisi

Markanızı ve içeriğini sürekli büyütmek ve tanıtmak önemlidir. Sosyal reklamcılık (genellikle Facebook, Instagram, Youtube Reklamları) mesajınızı duyurmak için çok değerli bir araçtır. Ancak, Facebook reklamları, aşina olduğunuz reklamlara benzemez. İçerik, yerleşim ve hedefleme açısından farklılık gösterirler ve doğru yapıldığında çok daha fazla etkileşim alırlar.

 1. Katılım Stratejisi

Sosyal Medya uzmanı ayrıca bir Topluluk Yöneticisinin şapkasını giyecektir.  Bu da dinlemeleri, cevaplamaları, soru sormaları ve kitlenizle etkileşime geçmeleri gerektiği anlamına gelir. Yayınlarınızın yorum bölümünde görünen organik (ücretsiz) olası satışlara nasıl yanıt verdiğine dikkat etmelidir.

İnsanlar soru soracak ve bazen satış yapmak isteyeceklerdir. Sosyal Medya Uzmanı, doğru yanıt verebilmek için satış süreciniz hakkında bilgi ve deneyime sahip olmalıdır. Potansiyel müşteri bir soru sorarsa, soruyu yanıtlayın ve daha sonra tekrar ilgilenmek üzere bir soru ile takip edin, sonunda bir ürün görüntüleme sayfasına, kayıt formuna veya randevuya yönlendirin. Facebook reklamlarınızın da etkileşime gireceği gerçeğini göz ardı etmeyin. Reklamlarla ilgili yorumlara yanıt vermek de bir Sosyal Medya Uzmanının günlük görevlerinden biridir.

 1. Dönüşüm Stratejisi

Sosyal Medya Uzmanının en önemli özelliklerinden biri de Büyüme ve katılım stratejileri uygulamasıdır. Bu da markaya hayran olanları müşteriye dönüştürmek olarak özetlenebilir. Pazarlama planınızda dönüşüm stratejinizi iyi belirlemek markayı yükseltmenizi sağlayacaktır.

Sizinde bir Sosyal Medya Uzmanına ihtiyaçınız varsa sosyal medya danışmanlığı hizmetimize bakabilirsiniz: https://www.crmmedya.com/sosyal-medya-danismanligi/ 

 

Social Media Ads Manager

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya