FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nelerdir, Nasıl Çalışır?

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nelerdir, Nasıl Çalışır?
Paylaş :

2022 yılında olduğumuz şu günlerde pazarlama ve reklam seçeneklerinin eskiye kıyasla bir hayli farklı olduğunu söylemek mümkün! Geleneksel pazarlama yöntemleri; 90’lı ve 2000’li yıllarda popüler iken 2010’lu yıllarla beraber dijital reklam seçenekleri yaygın hale geldi. Hedef kitleyi belirleyen ve hedef kitleye yönelik etkili reklam faaliyetleri yürüten dijital reklam alternatifleri sayesinde hem paradan hem de zamandan tasarruf edilir.

İnternet dünyası ile haşır neşir olan kişilerin aklında dinamik arama ağı reklamları nelerdir sorusu bulunuyor. Gelin, dinamik arama ağı hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler verelim!

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nelerdir?

Her şeyden önce, dinamik arama ağı reklamlarının bilhassa geniş içeriğe sahip internet siteleri ve yine geniş hacimli e-ticaret siteleri tarafından kullanıldığını söylemeliyiz. AdWords reklam modeli olarak da tanımlanabilir. Dinamik arama ağı reklamları; hedef kitleye ulaşma konusunda son derece başarılıdır. Bilhassa Google üzerinden belirli bir ürün ve hizmet arayışında bulunan tüketicilere erişmek isteyen markalar için en iyi seçenektir.

Dinamik arama ağı reklamları ile standart arama ağı reklamları arasında birtakım farklar vardır. Arama ağı reklamları; kullanıcının manuel olarak oluşturduğu anahtar kelimeler üzerinden reklamların yayınladığı bir seçenek iken dinamik arama ağı reklamlarında botlar internet sitesinin içeriğini tarar. Bir başka deyişle, internet sitesinin içeriğinde bulunan anahtar kelimeler hedeflenerek reklamlar gösterilir.

Dinamik arama ağı reklamlarının kimler için uygun olduğu merak ediliyor. Bu noktada, bilhassa gelişmiş bir internet sitesine veya büyük bir envantere sahip olanların tercih etmesi gerektiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, sürekli yeni ürünlerin eklendiği e-ticaret sitesine sahip olanlar da etkin bir şekilde dinamik arama ağı reklamlarından faydalanabilirler. Buna ek olarak, e-ticaret sitesindeki ürünlerin birden çok modeli bulunanlar için de uygun bir seçenektir. Ayrıca, yine sezonsal ürün satanların da etkin pazarlama ve reklam faaliyetleri adına dinamik arama ağı reklamlarından yana tercih yapmaları ısrarla tavsiye edilir.

Sonuç olarak, Google Adwords dinamik arama ağı reklamları; ideal bir reklam modeli olarak dikkat çeker. Google botlarının internet sitesini tarayarak anahtar kelimeleri ve içerikleri incelemesi ve bilhassa anahtar kelime tabanlı kampanyalardaki noksanlıkları gidermesi söz konusudur. Fiyat performans kriteri bakımından tartışmasız en iyi seçenektir.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

Dinamik arama ağı reklamlarının basit ama etkili bir çalışma prensibi vardır. Herhangi bir internet kullanıcısı; Google’da başlıklarla yakından alakalı terimleri ve bu reklam seçeneğinden faydalanmayı düşünen kişinin internet sitesindeki sıklıkla kullanılan ifadeleri aradığında Adwords devreye girer. Bu noktada, Adwords; söz konusu başlıkları ve ifadeleri kullanarak bir açılış sayfası seçer. Bir sonraki aşamada, reklam için net ve alakalı bir başlık oluşturur. Bir başka deyişle, dinamik arama ağı reklamları; reklamları aramalara hedeflemek adına internet sitesine ait içeriği kullanır.

Dinamik arama ağı reklamlarının nasıl çalıştığını güzel bir örnekle açıklamak mümkün! Bir Google kullanıcısının siyah spor ayakkabı erkek şeklinde Google araması yaptığını düşünelim! Bu noktada, ayakkabı markasının siyah erkek sneaker başlıklı reklamını gören kullanıcı; söz konusu reklama tıklar. Bu sayede, siyah spor ayakkabı erkek modellerinin bulunduğu sayfaya yönelir. Bu konuyla ilgili örnekler çoğaltılabilir. Ancak, dinamik arama ağı reklamları; e-ticaret sitesine trafik çekilmesinin yanı sıra ürün ve hizmetlerin daha çok kişi tarafından tanınmasına ve satışların artmasına da vesile olur.

Dinamik Arama Ağı Reklamlarının Yararları Nelerdir?

  • Her şeyden önce, site sahiplerinin zamanı çok daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlar. Bu noktada, sürekli olarak anahtar kelime, teklif ve reklam metinlerinin değiştirilmesine gerek olmaz. Ayrıca, kullanıcılara hızlı bir şekilde reklam gösterimi yapılmasını da sağlar.
  • İnternet sitesinin daha çok trafik alması oldukça önemlidir. Dinamik arama ağı reklamları sayesinde kullanıcılar aradıkları ürün ve hizmetler ile ilgili reklam metinleri ile karşılaşırlar. Bu sayede, internet sitesine daha çok ilgi gösterirler. Bu durum; internet sitesinin daha çok trafik çekmesini de mümkün kılar.
  • Diğer reklam seçeneklerine kıyasla daha başarılıdır. Reklamlarda dinamik olarak oluşturulmuş ilgili başlıklar gösterilir. AdWords; müşterinin aramış olduğu ürün ve hizmet ile ilgili internet sitesindeki en alakalı sayfa için net başlığı bulunan bir reklamı dinamik olarak oluşturup kullanıcının önüne çıkarır.
  • Dinamik arama ağı reklamları; daha fazla dönüşüm elde edilmesini mümkün kılar. Çünkü, bu tür reklamlar; kullanıcıların Google’da arattıkları kelimelerle alakalı reklamları yayınlar. Bu durum; kullanıcıyı satın alma davranışına yönlendirir. Bir başka deyişle, e-ticaret sitesinin ürün ve hizmet satışları kısa sürede artar.

Dinamik arama ağı reklamlarının başka özellikleri de vardır. Tıklama başına maliyet teklif stratejisi tercih edilir. Bir başka deyişle, Google kullanıcıları reklama her tıkladıklarında ödeme yapılır. Ancak, ödeme konusunda farklı hususlar da vardır. Belirli bir anahtar kelime kullanılmadığı için bu stratejinin anahtar kelimeye uygulanması söz konusu değildir. Dinamik arama ağı reklamlarında daha çok hedef düzeyine uygun teklifler söz konusudur. Ayrıca, standart reklamlara kıyasla reklamın biçimlendirilme şekli de farklıdır. Google; hem başlığı hem de seçilen URL’yi doğrudan açılış sayfasından veya özet akışından alır. Reklam vermek isteyen kişiden yalnızca açıklama kısmı istenir. Genel ve en iyi bilgiyi verecek bir açıklama hazırlanmalıdır.

CRM Medya SEO yöneticisiyim. Son 15 yıldır SEO alanında profesyonel olarak hizmet vermekteyim.

Yorumlar kapatıldı.

İlgili Yazılar