FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Gmail Reklamları

Elektronik posta (E-Mail), günümüzde en çok kullanılan iletişim tercihlerinden biridir. Hemen hemen bütün internet kullanıcılarının bir e-posta adresine sahip olduğu ve gelen elektronik postaları düzenli olarak takip ettiği göz önünde bulundurulduğunda bu alanda uygulanacak reklam çalışmalarının önemi de bir hayli yüksek oluyor. Bu anlamda dünyanın en çok kullanılan e-mail servislerinden biri olan Gmail üzerinden kullanıcılara gösterilen reklamlar, işletmecilerin ya da içerik üreticilerinin hedef kitlelerine ulaşması konusunda büyük bir katkı sağlıyor. Gmail reklamları, doğru bir şekilde hedeflenir ve planlanırsa minimum maliyetli ve optimum başarılı bir sonuç elde ederek avantaj sağlamak mümkün.

Gmail Reklamları Hedeflemeleri

Gmail reklamları süresince çeşitli hedefleme seçenekleri vardır. Bu hedeflemeler, reklamların ulaşacağı kitleyi belirlemek için büyük öneme sahiptir.

 • Demografik Hedefleme: Hedef kitleyi yaş ve cinsiyet gibi demografik ölçeklere göre belirler.
 • Konu Hedefleme: Reklamı yapılacak olan ürün ya da içeriğin konusu üzerinden hedef kitle belirler.
 • Anahtar Kelimeye Göre Hedefleme: Seçilen belirli anahtar kelimeler ile alakalı e-posta alan kullanıcıların e-posta kutusunda reklam görüntülenmesini sağlar.
 • Alan Adı Hedefleme: Seçilen URL yani alan adlarından e-posta alan kullanıcıların mail kutusunda reklam görüntülenmesini sağlar.

Gmail Reklamları için Teknik Gereksinimler

Gmail reklamlarını yayınlayabilmek için Google’ın belirlediği bazı kriterler vardır. Bu kriterler, reklamın içeriğini ve biçimini kapsayan bazı teknik gereksinimlerdir.
İlk olarak Gmail reklamlarında bazı içerikler yasaklıdır. Bu yasaklar; din, cinsel eğilim, ırksal ve etnik konular, alkol, bedensel özellikler, yetişkinlere yönelik içerikler, sağlık, siyaset, kısa yoldan zengin olma, evlat edinme, madde bağımlılığı, korkutucu içerik, zararlı yazılım gibi konuları kapsar. Yine bunların yanı sıra Google’ın reklamları denetleme esnasında sakıncalı bulabileceği farklı etik ve hassas noktalar da yasaklı içeriklere dahil olabilir.
İkinci nokta da reklamın biçimiyle ilgilidir. Reklamın niteliğini korumak için dikkat edilen hususlar arasında reklamın karakter sayısına, reklam verenin tanınırlığına, reklam içeriğinin niteliğine, reklamın konusuna, URL karakter sınırına ve kısa URL yapısına ve kodlama gibi teknik detaylara dikkat edilir.

Gmail Reklamları Nasıl Ölçümlenir?

Dijital dünyadaki bütün reklam çalışmaları gibi Google ve Gmail reklamları da dijital reklamcılık araçları ile ölçümlenebilir. Bu araçlar, veri anlamlandırma tekniği ile topladığı verileri analiz ederek ölçümlendirme işlemini gerçekleştirir. Araçlar, yazılımsal açıdan ne kadar nitelikli ise analiz edilen veri yoğunluğu ve analiz kalitesi de aynı ölçüde nitelikli olur. Bu ölçümlemelerde neden, gelişme ve sonuçlar incelenirken analizler sonucunda aynı kategorideki rakiplerle ya da aynı hedef kitleye reklam veren farklı işletmelerle kıyaslamalar yapılır. Bu analizler sonucunda hem işletmenin durumu hem de reklamlarını geliştirmek için yapması gerekenler raporlanır.
CRM Medya, Gmail reklam çalışmalarında hedefleme, teknik gereksinimleri yerine getirme ve ölçümleme konusunda ayrıcalıklı hizmetler sunarak markanızın ya da işletmenizin düşük maliyetle optimum sonuçlar elde etmesine yardımcı olur. Eğer siz de CRM Medya Gmail reklamları hizmetinden yararlanmak ve rakiplerinizin önüne geçmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Gmail Reklamları Soruları

CRM Medya ile Gmail reklam çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 • Gmail reklam formatları nelerdir?

  Potansiyel müşterilerinizle daha yakından iletişim kurmanıza ve etkileşim kurmanıza olanak sağlayan Gmail reklamları bu anlamda işinizi oldukça kolaylaştırır. Reklamınızın kullanıcılar tarafından kaydedilebilmesi ve diğer kullanıcılara yönlendirilebilmesi açısından Gmail reklam modeli diğer reklam modellerinden ayrılmaktadır.

 • Hedefleme seçenekleri nelerdir?

  Gmail reklamları potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için çeşitli hedeflemeler içermektedir. Bu hedeflemeler arasında pazardaki kitleler, kitle anahtar kelimeleri, demografik hedeflemeler ve müşteri eşleştirme gibi hedeflemeler bulunur. Bunlar dışında sitenizle önceden etkileşime girmiş kullanıcıları da pazarlama hedeflemesi kullanarak bulabilirsiniz.

 • Gmail reklamları nasıl ücretlendirilir?

  Gmail reklamlarında reklamınızı genişleten tıklama sonrası ödeme yapmazsınız. İlk tıklamadan sonra kullanıcılar web sitenize geldiğinde ya da reklamı kaydedip başkasına yönlendirdiğinde herhangi bir ödeme söz konusu olmamaktadır.

İlgili Yazılar