FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

SEO’mu SEM’mi Sizce Hangisi Daha Faydalıdır?

SEO’mu SEM’mi Sizce Hangisi Daha Faydalıdır?
Paylaş :

SEO, Search Engine Optimization kelimesinden gelmektedir. Yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışması ile web sitelerin arama motorlarında ilk sayfaya çıkması sağlanmaktadır. Doğru optimizasyon ile siteniz Google ve diğer arama motorlarında değerlenir.

SEM, Search Engine Marketing kelimesinden gelmektedir. Yani arama motoru pazarlaması anlamına gelir. Google arama motorunun en önemli pazalama aracı Adwords’dür. SEM ile arama motorlarında ücretli reklam vererek sitenizi üst sıralarda çıkmasını sağlıyorsunuz.

Hız

SEM’in en büyük reklam ayağı olan Adwords, Yandex Direct gibi reklam platformları SEO çalışmasına göre daha hızlıdır. Çünkü reklamları Google veya Yandex sıralamalarında belli alanlara ücret karşılığı verildiğinden 1 gün içerisinden ilk sayfada çıkıp dönüşüm almaya başlıyorsunuz. SEM reklamlarına istediğiniz zaman istediğiniz gibi müdahale edebilir, durdurabilir ve yeni reklam grupları oluşturabilirsiniz. Ancak, SEO uzun çalışmalar sonucunda etkili olmaya başladığından verim almanız biraz gecikecektir.

Kalıcılık

SEM reklamları bütçeniz ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Her kelimenin bir maliyeti olduğundan yeterli bütçenizin olmaması, olumlu verim almanızı engeller ve ilk sayfa altı veya 2. sayfa reklamlarında gözükmenize neden olabilir. Bu nedenle bütçeniz bitmesi durumunda reklamlarınız otomatik duracaktır. SEM reklamları hiç bir zaman kalıcı değildir. SEO çalışması ise uzman kişiler tarafından doğru ve sürekli yapılması durumunda arama motorlarında kalıcı olmayı garantilemiş olursunuz. Bu kalıcılık sadece SEO çalışmasına bağlı değildir. Çalışma esnasında ve devamında, sitenin sorunsuz bir şekilde yayında olması gerekmektedir. Arama motorları yeni bir algoritma güncellemesi yapmadığı ve düzenli çalışma yapılması durumundan konumunuzu uzun süre kaybetmezsiniz.

Maliyet

SEM’de anahtar kelimelerin rekabetine ve maliyetine göre bütçe süreli değişmektedir. Bu nedenle sürekli maliyet artmaktadır. SEO çalışması önceden belirlendiğinden çalışma ücreti bellidir. Fiyatta değişiklik olmaz. SEO çalışmasının maliyeti her zaman daha ekonomiktir. Bu fiyat farkı 1 yıllık çalışma kapsamına göre hesaplanmaktadır.

İlk Sayfa Tıklama Oranları

Arama motoru kullanıcılarının yıllardır gelen bir özelliği olan, reklamlara tıklamama eğilimi vardır. Kullanıcılara reklam ticari amaç güttüğünden, istediğini bulamama düşüncesiyle çoğunlukla tıklamıyorlar. Bu durum da kullanıcıların çoğunlukla organik aramaların tıkladığını göstermektedir. Kullanıcılar arama motorlarının daha doğru sonuçları gösterdiklerine inandıklarından organik aramalar, reklamlara göre daha çok tıklanır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; SEO %80, SEM %20 oranında tıklanmaktadır.

İçerik Kalitesi

SEM’in amacı müşteri odaklı ve ticari amaçlı olduğundan içerik olarak kullanıcıyı bilgilendirme amacında kalitesi düşüktür. SEO’da ise ama kullanıcıya doğru ve kaliteli bilgiye ulaştırmak olduğundan, içerik kalitelidir. Örnek olarak okuduğunuz bu makale gibi…

İlk Sayfa Garantisi

Google reklam politikasına göre reklam alanında ilk sayfa garantisi yoktur. Çünkü doğru hedefleme, doğru çalışma ve en yüksek bütçeye veren reklamveren en üste çıkar. Bu nedenle küçük bütçeler ile uzun süre ilk sayfada olma ihtimaliniz çok azdır. SEO’da doğru ve sürekli yapılan çalışma ile siteniz ilk sayfaya çıkabilir ve uzun süre kalıcı olabilir.

Bilinirlik

SEM reklamları ücrete bağlı olduğundan sürekli ilk sayfada olmanızı kısıtlamaktadır. Buda her kullanıcıya gözükmeyeceksiniz anlamına gelmektedir. Ancak SEO çalışması ile sıralamınız geliştikçe, marka bilinirliğiniz de artacaktır. Örnek vermek gerekirse; Adwords reklamı ile 1. sırada geçici olarak yer alan firma mı? Yoksa organik aramada 1. sırada çıkan firma mı?

Not: SEM reklamları ile daha kısa sürede ve satış odaklı kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Ancak harcayacağınız ücret SEO çalışmasına göre çok yüksek olacaktır. Şöyle bir gerçekte var, doğru bir SEO çalışması ile SEM reklamlarının bütçesini düşürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya