FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Google Ads Kalite Puanı Arttırma

Google Ads Kalite Puanı Arttırma
Paylaş :

Kalite Puanı Nedir?

Tüm markalar ön planda olmak için Google aramalarında kendi reklamının her zaman en başta yer almasını ister. Kalite Puanı, Google tarafından reklamlarınızın kalitesini ölçmek için anahtar kelimelere 1’den 10’a kadar verilen puandır. Google’ın belirlenen anahtar kelimeleri puanlama sebebi ise tümüyle kullanıcılara daha iyi sonuçlar verebilmek için tasarlanmıştır. Bu sebeple Google kullanıcılara, yapılan aramalarla alakalı en yakın reklamı gösterebilmek için reklam verenlerin belirlediği unsurları puanlama gereksinimi duymuştur.

 

5 Adımda Kalite Puanı Yükseltmek

Google Ads reklam düzeni içerisinde yer alan kalite puanı, anahtar kelimelerin alakası, açılış sayfasının kalitesi ve tıklanma oranı gibi değişkenler Google kalite puanını direkt olarak etkiler. Google Ads Kalite Puanını yükseltmek için yapılması gereken çalışmaları sizin için sıraladık.

  1. Anahtar Kelime Analizi Yapmak
  2. Negatif Anahtar Kelimeler Kullanın
  3. Reklam Gruplarına Göre Kampanya Oluşturmak
  4. Uyumlu Anahtar Kelime ve Reklam Metni Oluşturmak
  5. Açılış Sayfası Optimizasyonu Yapmak

Google Ads, diğer tüm SEO çalışmaları gibi hareketli bir süreçtir. Bu sebeple düzenli bir şekilde analizler yapılıp sonuçlara göre planlama yapabilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Kalite puanının yükselmesi için anahtar kelime çok önemli bir yere sahiptir. Google’da bir ziyaretçi arama kutusuna yazdığı kelimeler ile reklamınızın veya web sitenizin görüntülenmesini sağlar. Bu sebeple anahtar kelime analizi en doğru şekilde yapmak gerekir. Kullanıcılar için seçtiğiniz anahtar kelimeleri, web sitenizde yoğunluk yaratmak amaçlı kelimeler belirleyin. Aranma olasılığı en yüksek kelimeleri kullanın.

 

Negatif Anahtar Kelime Kullanma

Bu tarz anahtar kelimeler reklamınızın gösterilmesine engel olan anahtar kelime grupları içerisinde yer alır. Negatif anahtar kelimeler aracılığıyla reklamınızı belirtmek istemediğiniz anahtar kelimeleri oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hedeflediğiniz kitle harici diğer kişileri web sitenizden uzak tutabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri doğru kullanmak kalite puanı için önem taşımaktadır.  İnsanların sadece sitenize tıklamasının size bir faydası olmaz. Hedef kitlesi dışında olan kişiler web sitenizi hızlıca terk eder ve bu durum kalite puanınızın düşmesine neden olur.

 

Reklam Gruplarına Göre Kampanya Oluşturun

Google Ads kampanyalarınızı oluştururken öncelikli olarak reklam gruplarına özgü çalışmalarda bulunmanız verimli olur.  Bu şekilde reklam arasındaki alaka seviyesi ve arama sorgusu artar.

Reklamlarınız için belirlediğiniz anahtar kelime analizi yapıp bunlara yönelik fazla sayıda reklam grupları ayarlayabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz reklam gruplarına göre özel reklam metinleri hazırlayabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken insanlara direkt olarak aradıkları soruların cevaplarını yanıtlayan reklamlar göstermelisiniz. Reklamlarınızı tıklayan kişiler, direkt olarak cevap bulacakları sayfaya yönlendirilir ise kalite puanınız daha çok artar.  Reklam gruplarına göre kampanya oluşturmak için farklı farklı gruplarda birçok çalışmalar yürütebilirsiniz örnek vermek gerekirse;

Reklam grubu: Kitap

  • Ders Kitapları
  • Tarih Kitapları
  • Bilgisayar Kitapları
  • Çocuk Kitapları

 

İlgi Çekici Reklam Metni Oluşturma

Reklam metinlerinizi hedef kitlenizin istekleri doğrultusunda oluşturmanız gerekir. Reklam metni, Google Ads kalite Puanı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple reklam metinlerinin sitenizi ziyaret eden kişiler için dikkat çekici olması gerekiyor. İlgi çekici ve doğru reklam metinleri oluşturarak daha fazla tıklamayı sağlayabilirsiniz. Etkili anahtar kelimelere de yer vererek ziyaretçilere sordukları soruların cevaplarını net olarak verecek reklam metni oluşturmanız gerekir. Önemli bir diğer konu da reklam metninde bahsettiğiniz detayları açılış sayfanızda mutlaka bulundurmanız gerekir.

 

 Açılış Sayfası Optimizasyonu Yapın

Kalite puanı yükseltmenin en etkili yöntemi açılış sayfası optimizasyonu yapmaktır. Açılış sayfanızda her reklam grubunuz için hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizi bulunduran içeriklere yer vermeniz gerekir. Alaka düzeyi fazla olan açılış sayfası için daha yüksek dönüşüm sağlamanız söz konusudur.

Arama yapan kişiler reklamlarınızı inceledikten sonra sayfanıza tıklarlar. Beklentileri karşılayan bir sayfa gördüklerinde potansiyel olan müşterileriniz artık müşteriniz olabilir.

Kalite Puanı Arttırma işlemi için sitenizi ziyaret eden kişiler istedikleri sayfaya direk olarak yönlendirilirse kalite puanınız çoğalır. Kullanıcı deneyimi de artar.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya