FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Youtube Reklamları

Youtube Reklamları Nedir?

YouTube reklamları sayesinde müşterileriniz olabilecek kullanıcılara YouTube’da video izlerlerken veya arama yaparlarken ulaşabilirsiniz. Ayrıca reklamınıza ilgi göstermedikleri sürece ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Dünyanın en çok kullanılan video sitelerinden YouTube, milyarca insanın ziyaret ettiği bir platform. Video denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan YouTube, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip. YouTube aynı zamanda dünya genelinde Google’dan sonraki en çok kullanılan arama motoru olma özelliğine de sahip. Bu kadar yoğun bir şekilde kullanılan ve bu kadar popüler olan bir mecra, firmalar ve markalar için de uygun bir reklam alanı olarak dikkat çekmektedir.

Youtube Reklam Modelleri

TrueView Masthead

Anasayfanın en üstünde, bar kısmında yer alan reklamlardır. Bu reklamlar HTML5 formatında çalışmaktadır. Sadece ülkeye göre hedefleme yapılır ve günlük olarak reklam verilir.

TrueView Video Reklamlar

Bu reklamlar atlanabilir video reklamlar olarak bilinir. Ana videonun öncesine ya da sonrasına eklenen TrueView reklamlar, ekranda çıktıktan sonra görüntüleyenlerin tercihine göre reklamları 5 saniye sonra atlamalarına imkan tanır. Reklamı geç seçeneğine basan kullanıcılar için reklam verenler herhangi bir ücret ödemezler.
Atlanamayan video reklamlarda ise kullanıcılar izlemek istedikleri videoyu görebilmek için reklamın bitmesini beklemek zorundadır. İki seçenekte de reklamlar videoların başlarında, ortalarında ya da sonlarında olabilir.

TrueView Video Reklamlar

Bu reklamlar da atlanamayan reklamlar kategorisinde düşünülebilir. Tek farkı bu reklamların 6 saniyelik videolar olmaları. Eğer mesajınızı 6 saniye içerisinde verebileceğinizi düşünüyorsanız bu reklam modelini tercih edebilirsiniz. Reklamlar hem masaüstü hem de mobil cihazlarda gösterilebilir.

TrueView Yer Paylaşımlı Reklamlar

Bu reklamlar videonuzun %20’den daha küçük bölümünde yer alan reklamlardır. Sadece masaüstü cihazlarda gösterilen bu reklamlar sabit banner ile hedeflenen videoların alt kısımlarında gösterilir. Kullanıcılar oluşturulan reklamlara tıkladığında sitenize yönlendirilirler.

TrueView GDN

Daha büyük oynatıcılarda alt kısımda yer alan bu reklamlar videoların sağında ve öneri listesinin yukarı kısmında yer alır.

Sıkça Sorulan Youtube Reklamları Soruları

CRM Medya ile YouTube reklamlarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Reklam sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına ve müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 • Youtube reklamlarında ücretlendirme nasıl oluyor?

  YouTube reklamlarında kullanıcılar reklamlarınızı izlemediğinde herhangi bir ödeme söz konusu olmaz. Bu anlamda reklam verenler için avantajlıdır diyebiliriz. YouTube reklamlarında videonuzun 30 saniyesi izlendiğinde, tamamlayıcı bannera ya da kart ile etkileşime geçildiğinde ücretlendirilirsiniz.

 • Youtube reklamlarında atla butonuna tıklandığında ödeme yapılır mı?

  YouTube reklamlarında ilk 5 saniye sonra kullanıcılar reklamları atlatabilir. Bunun için ücretlendirme söz konusu değildir.

 • Reklamlar için video süresi ne olmalıdır?

  Reklamlarda belli bir süre kavramı olmasa da videonuzun ilk 30 saniye izlendiğinde ücretlendirildiğinizi göz önüne alırsak 30 saniyeden uzun videolar ile yayın yapmanın ideal olacağını belirtebiliriz.

 • Reklamlarım Youtube kanalında nerelerde çıkacak?

  Yayınladığınız video reklamlarınız YouTube platformu dışında aynı zamanda Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yer alan video iş ortağı siteler ve mobil uygulamalarda yer alan videolar içerisinde de kullanıcılara gösterilir.

 • Youtube reklamları için ne kadar bütçe gereklidir?

  YouTube reklamları için belli bir bütçe söz konusu değildir. Bu konuda dilediğiniz bütçe üzerinden reklamlarınızı yayınlatabilirsiniz.

 • Youtube reklam hedeflemeleri nasıl oluyor?

  Youtube’da yayınlanan reklamlar 70’de fazla ülke ve 60’tan fazla dilde kullanılmaya uygundur. 1 milyarın üzerinde kullanıcı sayısına sahip olan platform, dünya genelinde internet kullananların neredeyse tamamına ulaşmanıza imkan sağlar. Bu kitleyi göz önüne alırsak gerçekleştirebileceğiniz hedeflemeler şöyle sıralanabilir:

  Demografi: Kitlenin yaş, cinsiyet ve ebeveynlik durumuna göre belirlenir.
  Ayrıntılı Demografi: Üniversite öğrencileri, arabası olanlar gibi daha detaylı kitlelerdir. İlgi Alanları: Belirli konularla ya da hobilerle ilgilenen kullanıcılar için geçerlidir.
  Önemli Olaylar: Evinden taşınanlar, üniversiteden mezun olanlar ya da evlilik gibi dönüm noktalarına göre sıralanır.
  Pazardaki Kitleler: Bu kitle, sunduğunuz hizmet ve ürünün arayışında olan kullanıcılardan oluşur.
  Remarketing: Web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılar için geliştirilmiştir.
  Konu: Hedefiniz olan konu ile ilgili videoları izleyen kullanıcılardan oluşur.
  Anahtar Kelime: Sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler ile ilgilenen kullanıcılar için geliştirilmiştir.
  Yerleşim: Bir web sitesinin ana sayfasının yanında YouTube bünyesinde yer alan belirli video ve kanallardan meydana gelir.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya