FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Anahtar Kelime Araştırmasının Püf Noktaları

Anahtar Kelime Araştırmasının Püf Noktaları
Paylaş :

Organik, yani gerçek ziyaretçi çekmek istediğiniz bir web siteniz varsa doğru anahtar kelimelerle hedef kitlenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime araştırma yöntemlerinden yararlanmak, seçtiğiniz sözcükleri web siteniz için uyarlamanıza yardımcı olur. Anahtar kelime aramanın püf noktaları, hedef kitleye ulaşılmasını ve siteye daha çok tıklama alınmasını kolaylaştırır. Anahtar kelime araştırmasının önemi ve sitenize nasıl uygulanacağı konusunda temel ipuçlarını yazının devamında inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet üzerinde gördüğünüz yazı ve video gibi çeşitli görsellerin ilişkilendirildiği sözcük gruplarına anahtar kelime denir. Anahtar kelime, tek bir sözcükten oluşabileceği gibi birden fazla sözcük de içerebilir. Kullanıcılar arama motorunda aradıkları ifadelerle en yakın ilişkili sonuçlara ulaşmak isterler.

Arama motorları, anahtar kelimeler sayesinde aranan sözcüklerle bağlantıları içerikleri görüntülemenizi sağlar. Google gibi popüler arama motorları, web sitelerini kendi dizinine ekler ve bu kayıtları veri tabanında gruplar. Arama motorları ile herhangi bir bilgiye, sayfaya ya da içeriğe ulaşmanız kolaylaşır. Arama bölümüne anahtar kelime girdiğinizde ulaşmak istediğiniz verileri ve bununla en yakın bağlantılı seçenekleri görüntüleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Neden Önemlidir?

SEO kriterlerini baz alarak çeşitli sözcük gruplarını belirleme sürecine anahtar kelime araştırması denir. Bu sözcük gruplarını belirlerken ücretli veya ücretsiz araçlardan yararlanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi sitenizin temasına ve içeriğine uygun olarak seçtiğinizde başarılı bir pazarlama stratejisi geliştirmiş olursunuz.

Bir anahtar kelimeyi kapsamlı ve titiz bir şekilde araştırmak bu sözcüğün ne kadar popüler olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede hedef kitlenizin en çok rağbet gösterdiği anahtar kelimeleri tespit edebilir ve web sitenize daha çok kullanıcının yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Arama Hacmi Yüksek ve Uzun Kuyruklu Kelimeler

Arama hacmi yüksek kelimelerin daha çok ziyaretçi anlamına gelmesi tabiri bazen yanıltıcı olabilir. Arama hacmi yüksek sözcüklerin sizin hedef kitlenizle ilgisi olmayabilir. Aynı zamanda düşük arama hacmine sahip kelimeler de her zaman az ziyaretçi sayısı anlamını taşımaz. Bu tür seçenekler hedef kitlenizin en çok yöneldiği sözcük grupları arasında olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak hedef kitlenizi doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Uzun kuyruklu anahtar kelime seçeneklerine ağırlık vermeden önce web sitenizin temasına uygun anahtar kelime seçimi yapmaya özen göstermelisiniz.

Arama Niyeti

Arama niyeti, kullanıcıların hangi ifadeyi hangi amaçla aradığını gösterir. Arama niyetini analiz ederek satın alma talebi ve satın alma öncesi araştırma yapma gibi amaçları yorumlayabilirsiniz. Örneğin araç kiralama veya ev satın alma gibi ifadeler kullanıcıların satın alma isteğinin bir göstergesi olabilir.

Gizli Anlamsal İndeksleme

LSI (Latent Semantic Indexing) olarak da bilinen Gizli Anlamsal İndeksleme, bir içerikte yer alan kelimelerle aynı anlama gelen ve ilişkili sözcükleri analiz eder. Bu açıdan anahtar kelime araştırmasında önemli bir yer tutar. LSI sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu durumda doğru içerikleri doğru zaman dilimlerinde paylaşarak web sitenizin organik ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Gizli Anlamsal İndeksleme, kullanıcıların arama niyetini yansıttığı için sitenizin temasına ve içeriğine en uygun anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Hangi sözcük gruplarını tercih ederek daha verimli sonuçlar elde edeceğinizi öğrenerek arama motorlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Böylece web sitenizin domain değeri de yükselir.

Doğru anahtar kelimeler ile hazırlanmış kaliteli, SEO’ya uygun, özgün içerikler sayesinde hitap ettiğiniz kitleyi genişletmeniz mümkündür. Web siteniz için anahtar kelime araştırması yaparken CRM Medya’nın alanında uzman ekibine başvurabilirsiniz. Hedef kitlenize doğrudan ulaşmak için CRM Medya ile etkili adımlar atabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya