FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, işletmelerin ürün ya da hizmetlerini sosyal medya kullanıcılarına tanıtmak için tercih edebileceği en etkin araçlardan biridir. Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde en fazla üye sayısına sahip olan ve birçok yaştan, sosyal sınıftan, ilgi alanından insanları buluşturan Facebook, reklam verenlerin en sık tercih ettiği sosyal mecralardan biri olarak öne çıkar. Facebook’da bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesinin olması, Facebook reklamcılığı konusunda başarılı bir sonuç elde etmek için belli kriterlere özen ve hassasiyet gerektirir. Reklamlarınızı ülkeye, şehre, cinsiyete, yaşa, anahtar sözcüğü, medeni durumuna, eğitim durumuna, iş ünvanına göre hedefleyerek istediğiniz kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yolla bütçenizi de ürününüzle en çok ilgilenen kitle için değerlendirmiş olursunuz.

Facebook Reklam Modelleri

En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, çeşitli reklam modelleri ile işletmelere geniş alternatifli bir reklam deneyimi sağlar. Görsel reklam ve videolu reklam modelleri başta olmak üzere hikaye reklamları, döngü reklamlar, Messenger reklamları, koleksiyon reklamları, kanvas reklamları, oynanabilir reklamlar ve slide gösterili reklamlar ile reklamverenleri ve kullanıcıları buluşturan Facebook üzerinde doğru reklam stratejisi ile geniş kitlelere ulaşmak mümkündür. Bu reklam modelleri; gönderi etkileşimi, sayfa beğeni sayısı ve etkinlik yanıt oranında büyük gelişme sağlamanıza yardımcı olur.

Video

Video özelliği ile ürününüzün özelliklerini tam olarak sergileyebilir, insanların dikkatini kolayca çekebilirsiniz.

Görsel

İnsanları yönlendirmek istediğiniz internet siteleri ve uygulamalar için yüksek kaliteli görseller kullanılabilir.

Koleksiyon

İnsanları alışveriş yapmaya teşvik etmek için kataloğunuzdaki ürünleri kişiye göre özelleştirilmiş şekilde sergileyebilirsiniz.

Döngü

Her biri kendi bağlantısına sahip on adede kadar veriyi tek reklam içinde yayınlamanız mümkün.

Slayt gösterisi

Video reklamları olarak yayınlayacağınız hikayenizi Reklam Yöneticisi’nde slayt gösterileri olarak oluşturabilirsiniz. Hikayeniz bu şekilde hareket, ses ve metin bileşenleri ile daha da etkileyici hale gelir.

Hızlı Deneyim

Eski ismi Kanvas olan bu yolla reklamlarınız tam ekran ve mobil için optimize edilmiş olarak yayınlanmaktadır.

Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamları

Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen insanların bilgilerini hızlıca toplayacağınız kanallardan biri de Facebook ve Instagram’daki potansiyel müşteri reklamlarıdır. Bu reklamlar görsel, video veya döngü kullanılarak sunulur ve bireyler etkileşime geçtiğinde bunları potansiyel müşteri formu takip eder.

Teklifler

Facebook’ta paylaşabileceğiniz indirimler teklifler başlığında toplanır. Teklif reklamı görsel, video veya döngü olarak tasarlanabilir.

Gönderi Etkileşimi

Sayfa gönderilerinizi daha fazla beğenme, yorum, paylaşım ve fotoğraf görüntülemesi elde etmek üzere ön plana çıkarabilirsiniz.

Etkinlik Yanıtları

Etkinliğinizin bilinirlik kapasitesini artırmak ve ürününüz hakkında daha fazla yanıt almak için etkinlik yanıtı reklamlarını kullanabilir, reklamlarınızı görsel veya video olarak tasarlayabilirsiniz.

Facebook Reklamları Nasıl Ölçümlenir?

Dijital pazarlamada reklamın performansını değerlendiren çeşitli ölçütler vardır. Facebook reklamları için bu ölçütler; gönderinin eriştiği kullanıcı sayısı, gönderinin aldığı etkileşim oranı (beğeni, yorum ve paylaşım sayıları), tıklanma oranı, reklam çalışması yapılan web sitesine yönlendirme trafiği, geri dönüşüm başına reklam maliyeti ve yatırım geliri gibi ölçütlerdir. Bunlar manuel olarak tek tek incelenebileceği gibi bütün bunları analiz ederek size toplu bir şekilde raporlar aktaran ölçümleme araçlarının yardımını almanız da işinizi kolaylaştırabilir.

Sayfa Analiz

Sayfa Analiz

Facebook reklamlarına başlamadan önce müşterinin web sitesi ve sayfa analizinin yapılması gerekmektedir. Yapılan anlizler ve müşterinin beklentileri doğrultusunda çıkılacak reklam modelleri belirlenmektedir. Belirlenen Facebook reklam modellerinde kullanmak için tarafımızdan görsel, metin ve video oluşturulmakta veya müşteriden talep edilmektedir. Oluşturulan Facebook reklam modelleri, onaylandıktan sonra reklamlar yayına alınmaktadır.

Hesap Optimizasyonu

Hesap Optimizasyonu

Reklam sürecinin ilk aşamasında müşteriden alınan bilgiler doğrultusunda konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi birçok kriterde hedeflemeler yapılmaktadır.Reklamlarından daha iyi performans alabilmek için 3 -5 - 7 gün aralıklarla optimizasyon yapılması gerekmektedir. Optimizasyon sürecinde devam eden reklamlardan alınan performansa göre detaylı optimizasyon çalışması yapılmaktadır. Doğru kitlenin,yaş aralığının ,cinsiyetin ve bölgenin belirlenmesi ile doğru hedef kitleye erişmek amaçlanmaktadır. Maliyeti yükselten reklam modellerinin kapatılması veya yeni reklam modellerinin açılmasıyla süreç devam etmektedir.

Raporlama

Raporlama

Yapılan Facebook reklam çalışmasının müşterini beklentisi ( Form, Gösterim, Beğeni, Site Ziyareti... )doğrultusunda haftalık veya aylık detaylı rapor gönderilmektedir. Hazırlanan rapor verileri tamamen Facebook panelinin verdiği veriler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Facebook Reklamları Soruları

CRM Medya ile Facebook reklamları çalışmalarına başlamadan hemen önce aklınızdaki bazı sorulara cevap vermek istedik. Reklam sürecinde yanlış kararlar vermemeniz adına müşterilerimizden bize gelen sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

  • Facebook reklamları nedir?

    Facebook reklamlarını firma ya da markaların ürün ya da hizmetini ulaştırmak istediği kitlelere, kendilerini en iyi ifade eden mesajları oluşturarak erişebildikleri ücretli uygulamalar olarak değerlendirebiliriz.

  • Facebook reklamları satışların artmasına nasıl katkı sağlar?

    Facebook reklamları, hedef kitlenize potansiyel müşteriler, internet sitesini ziyaret edenler ve markanın mobil uygulamasını kullananlar sayesinde ulaşarak satışlarınızı yukarı taşır. Her bir ürün için hedef kitle belirlenmesine olanak sağlayan Facebook reklamları, ilgi alanına yönelik yapılan hedeflemeler ile de alışveriş oranını artırır.

  • Facebook reklam ücretleri neye göre belirlenir?

    Bu soruya tek ve basit bir cevap vermek kolay değildir. Yazılı basındaki gibi kelime sayısı ya da kapladığı alana göre ücretlendirmenin geçerli olmadığı bu reklam bütçeleri amacın ne olduğu, hangi reklam tipinin kullanıldığı, ne kadar kişiye ulaşılmak istendiği gibi bazı kriterlere göre belirlenir.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya