FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Facebook’ta Hesap Kopyalanması Nasıl Önlenir?

Facebook’ta Hesap Kopyalanması Nasıl Önlenir?
Paylaş :

Sahtekarlık ve kötü niyetli kullanımlara karşı son derece titiz davranan Facebook, başkalarını taklit eden sayfalara izin vermemektedir. Hesabınız taklit edildiğinde, taklit eden profile giderek kapak fotoğrafının hemen yanındaki üç noktaya tıklayıp “şikayet et”i seçtikten sonra talimatları izleyerek bu hesabı şikayet edip kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal mecralarda adınıza sahte profil ya da e-posta hesabı oluşturarak menfaat elde eden kişi ya da kişiler hakkında “bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık” suçundan dava açabilirsiniz. Bu suça 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir.

Facebook, Türkiye’deki en yaygın kullanılan sosyal ağ. Ülke nüfusunun yaklaşık %40’ının Facebook hesabı bulunmakta. Elbette ki sizinle aynı isim ve soy isimde pek çok kişi bu sosyal mecrada bulunabilir, isim ve soy isminizle hesap açabilir.

Bunları Engellemek İçin Ne Yapmalısınız?

  • Facebook arkadaş listenizi gizleyin: Bu gibi dolandırıcıların amacı, arkadaş listenize davet göndererek bu kişilerden maddi menfaatler sağlamaktır. Arkadaş listenizi göremezlerse, profiliniz kopyalanmak için cazibesini kaybedecektir.
  • Herkese açık profilinizdeki bilgilerinizi sınırlandırın: Telefon numarası, e-posta adresi, iş yeri, okul gibi bilgilerinizi herkese açık profilinizde sergilemeyin.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin: Bu sayede, hem siz hem de arkadaşlarınız kötü niyetli kişilerden korunmuş olur.
  • Herkese açık paylaşımlarda bulunmayın: Paylaşımlarınız mümkün olduğunca arkadaşlarınız arasında kalsın.
  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın: Arkadaşlarınızdan ya da takip ettiğiniz bir şirketten geliyormuş gibi görünse de, bu tip bağlantılara tıklamayın.
  • Başkalarıyla paylaştığınız bilgisayarlarda Facebook’u kullandıktan sonra mutlaka çıkış yapın: Giriş bilgilerinizi kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun, tarayıcı geçmişini temizleyin.

 

Eğer tanıdığınız birinin hesabının kopyalandığını düşünüyorsanız, ya da kopyalanmış bir hesaptan size arkadaşlık isteği geldiyse, isteği kabul etmeden önce arkadaşınızı arayarak bilgi verin. Hesabı şikayet ederek, daha kısa sürede Facebook’un bu hesabı kapatmasına destek olabilirsiniz.

Sevda Gürkoyun

Sosyal Medya Uzmanı

Yorumlar kapatılmış.

İlgili Yazılar

Admuch RM Medya